Jak rozpoznać osteoporozę

2010-02-15 10:31

Zdarzyło ci się złamać nogę przy zwykłym schodzeniu ze schodów? Bądź czujna! To może być osteoporoza. Im wcześniej zaczniesz ją leczyć, tym większe masz szanse, że uda ci się poprawić stan swoich kości

Na osteoporozę najbardziej narażone są kobiety w okresie menopauzy i pomenopauzalnym, kiedy to wyraźnie spada poziom estrogenów w organizmie. Bo stężenie tych najważniejszych żeńskich hormonów ma istotne znaczenie w rzeszotowieniu kości. Utrata masy kostnej najwyraźniej zaznacza się w pierwszej dekadzie po menopauzie. Wówczas bardzo często zdarzają się u kobiet złamania prawie bez wyraźnego powodu. Np. podczas zeskoczenia z wyższego stopnia. A z pozoru niegroźne potknięcie może zakończyć się złamaniem nadgarstka czy szyjki kości udowej. Ogólna masa kostna może się zmniejszać nawet o 1,5-3 proc. rocznie. Kości stają się dziurawe, przypominają rzeszoto, gdyż ucieka z nich wapń i inne minerały.

Czynnikami sprzyjającymi chorobie, poza spadkiem stężenia estrogenów, jest palenie papierosów, dieta uboga w wapń, dziedziczność, zaburzenia hormonalne, przewlekłe przyjmowanie niektórych leków. Ostatnio naukowcy zwracają uwagę na nadmiar albo niedomiar aktywności fizycznej, które też mogą usposabiać do osteoporozy.


Jednym z pierwszych objawów osteoporozy jest ból w okolicach krzyża, który nasila się wraz ze spłaszczaniem się kręgów. Spowodowany jest on bardzo małymi złamaniami w kręgosłupie, tzw. kompresyjnymi, występującymi u ok. 1/3 kobiet powyżej 50. roku życia. Złamania takie prowadzą do zmniejszenia wzrostu i deformacji, popularnie zwanej wdowim garbem.

Lekarstwa skutecznie wpływają na spowolnienie utraty masy kostnej, a niekiedy mogą nawet spowodować jej przyrost. Im wcześniej rozpocznie się podawanie leków, tym bardziej prawdopodobne jest zwiększenie gęstości kości.

Leczenie farmakologiczne powinno być wsparte odpowiednią dietą bogatą w wapń (produkty mleczne, sardynki z puszki, niektóre liściaste zielone warzywa. Ale, uwaga, botwina, szpinak i szczaw nie są wskazane, gdyż szczawiany w nich zawarte utrudniają wchłanianie wapnia).

Aby zapobiegać osteoporozie, należy ograniczyć spożycie kawy do 1 filiżanki dziennie, więcej spacerować, a przy przyjmowaniu leków przeciw nadkwasocie unikać tych, które obniżają wchłanianie wapnia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły