Odleżyny to trudno gojące się zmiany skórne. Sprzyja im przede wszystkim długotrwałe unieruchomienie. Powstają w miejscu, gdzie skóra najbardziej narażona jest na długotrwały ucisk, czyli na plecach, a tak-że na udach, biodrach, łokciach i piętach. Problemu absolutnie nie wolno bagatelizować. Zlekceważone odleżyny prowadzą bowiem do owrzodzeń, zakażeń i z czasem do amputacji kończyny.
Jak im zapobiegać? Ważny jest zarówno materac, jak i pielęgnacja obłożnie chorego. Ucisk zmniejszają też owcze skóry, którymi można pokryć łóżko. Na pewno przydadzą się specjalne krążki przeciwodleżynowe i wałki, które umieszcza się pod najbardziej narażonymi partiami ciała.
Zmiany na skórze mogą pojawić się nawet w ciągu kilku godzin. Dlatego tak ważna jest obserwacja skóry i pielęgnacja miejsc narażonych na długotrwały ucisk środkami osłaniającymi i wspomagającymi regenerację skóry. Jeśli zauważysz zaczerwienie, od razu reaguj. Leczenie odleżyn jest trudne, ale możliwe w warunkach domowych. Jednak to lekarz powinien wybrać metodę.