Grypę musisz wyleżeć

2009-12-04 19:58

Bez względu na to, czy masz zwykłą sezonową, czy też świńską grypę, nie możesz jej "przechodzić". Każda z nich, jeśli nie jest wyleżana, może zakończyć się tragicznie.

Zwykle do rozpoznania grypy wystarczy obserwacja objawów. Najczęstsze z nich to: szybko rosnąca wysoka gorączka, silne bóle mięśniowe, stawowe oraz uporczywe bóle głowy. Katar, kaszel, ból gardła bądź chrypka mogą, ale nie muszą się pojawić. A jeśli, to nierzadko dopiero po kilku dniach. Każdy, kto się przeziębi, kaszle i ma katar, powinien liczyć się z tym, że jeśli zlekceważy dolegliwości, utoruje drogę dużo groźniejszym wirusom grypy. A wtedy sytuacja robi się poważniejsza.

- Nie powinniśmy lekceważyć pierwszych objawów infekcji. A już na pewno nie wolno nam bagatelizować objawów grypowych. Bo może zakończyć się to zapaleniem płuc i ciężkimi chorobami serca - przestrzega internista dr Leszek Marek Krześniak. Zdaniem lekarza najlepszym lekiem na grypę jest leżenie w łóżku i odpoczynek dopóty, dopóki organizm nie zwalczy wirusa.

- Każdej jesieni łapię grypę i już przekonałam się, że żadne lekarstwa nie działają tak skutecznie jak kilka dni wygrzewania się pod kołdrą. Odpoczynek, kubek ciepłej herbaty z malinami i witamina C to moja recepta na szybki powrót do zdrowia - mówi Paulina Horbacz (30 l.) ze Sławna. Pani Paulina zarzeka się, że faszeruje się lekami dopiero wtedy, gdy domowe metody radzenia sobie z grypą zawiodą.

Jeśli wygrzewanie się pod kołdrą nie pomaga, należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Są też sytuacje, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarza. Dzieje się tak, gdy na grypę zachoruje dziecko, osoba starsza lub przewlekle chora.

Nie jest tajemnicą, że lepiej i taniej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Przed infekcjami grypowymi skutecznie chronią szczepienia. Szczególnie potrzebne są one chorującym przewlekle na serce, nerki, cukrzycę czy płuca, bo właśnie ci pacjenci narażeni są na najgroźniejsze powikłania. Należy się szczepić każdego roku, ponieważ wirus grypy ulega ciągłym mutacjom.

- Jednym z podstawowych i - jak się okazuje - niezwykle skutecznych sposobów zapobiegających grypie jest zwykłe mycie rąk. Rób to jak najczęściej w ciągu dnia. I pamiętaj, że prawidłowe szorowanie powinno trwać co najmniej pół minuty oraz obejmować nie tylko wierzchnią i spodnią część dłoni, ale także przestrzenie między palcami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły