Obok przestrzegania zasad higieny i unikania akwenów w momencie zaobserwowania u siebie problemu wrastających paznokci, należy zwrócić uwagę na profilaktykę grzybicy stóp i paznokci? Jak leczyć tę nieprzyjemną chorobę?
Grzybica międzypalcowa
Zaczyna się niewinnie – świąd, zaczerwienienie, niekiedy zawilgotnienie zmian pojawiających się na podeszwie stóp. Następnie skóra między palcami maceruje (zostaje uszkodzona w wyniku długotrwałego przebywania w wilgotnym środowisku) i rogowacieje. Nieleczona grzybica może zaatakować płytkę paznokci. Woda i wysoka temperatura to dobre warunki do namnażania grzybów. Do zakażenia dermatofitami dochodzi nie tylko na basenach, ale także na plaży. W piasku również znajdują się bakterie i grzyby. Wielu plażowiczów nie jest świadomych tego zagrożenia.
Kto jest narażony
Większego ryzyko infekcji występuje u osób z uszkodzoną skórą. Rany spowodowane wrastaniem się paznokcia w fałd skórny, pęcherze na stopach i otarcia stwarzają dla grzybów doskonałe warunki do rozwoju. Na schorzenie to bardzo często skarżą się diabetycy. Towarzysząca cukrzycy otyłość to dodatkowe utrudnienie w zachowaniu higieny stóp i nie tylko. Osoby z nadprogramowymi kilogramami mają niedotlenione kończyny, a oprócz tego cukrzyca może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych i zakończeń nerwowych. Stężenie cukru we krwi to zaproszenie dla patogenów. Inną przyczyną rozwoju grzybicy międzypalcowej jest długotrwałe noszenie tego samego obuwia, skarpetek ze sztucznych materiałów. W wielu przypadkach do zakażenia dochodzi na basenie, w saunie lub na plaży. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób z grzybicą pojawia się w tych miejscach, często nawet nie uświadamiając sobie, że mogą zarazić inne osoby.
Jak sobie poradzić z grzybicą
Leczenie się za pomocą domowych sposobów nie przyniesie spodziewanych efektów. W przypadku podejrzenia grzybicy należy jak najszybciej udać się do dermatologa, który zaproponuje właściwe leczenie. Obok leków przeciwgrzybicznych, leczenie wspomaga także stosowanie preparatu antyseptycznego, który dostaniemy w każdej aptece – bez recepty. Warto spytać farmaceutę o środek, który działa nie tylko na grzyby, ale także na wirusy i bakterie, ponieważ grzybica toruje drogę zakażeniom innego rodzaju. W ten sposób nie tylko będziemy mieć większą kontrolę nad leczeniem schorzenia, ale też nie dopuścimy do rozwoju innych chorób, np. o podłożu bakteryjnym.
Dobry zwyczaj – nie pożyczaj
Najlepszym wyjściem jest niedopuszczanie do rozwoju grzybicy. Wybierając się na basen lub nad jezioro warto wziąć ze sobą własne klapki. Zawsze też powinniśmy dokładnie oczyszczać skórę między palcami stóp i korzystać wyłącznie z własnego ręcznika i swoich przyrządów do utrzymania higieny. Zainwestujmy w wygodne, przewiewne obuwie, pamiętając o tym, żeby nie pożyczać nikomu swoich butów i nie zakładać cudzych. Częste mycie, dezynfekcja, zwłaszcza czasie trwającej epidemii, może nas ochronić przed zakażeniem grzybiczym.