Hemoroidy

i

Autor: archiwum se.pl

Hemoroidy leczenie bez skalpela

2013-09-13 4:00

Przyczyną tej wstydliwej dolegliwości jest niewydolność żylna okolic odbytu. Leczenie hemoroidów często kończy się na stole operacyjnym. To na szczęście niejedyne rozwiązanie. Chorym skutecznie pomogą domowe sposoby, a także maści oraz czopki

Żyły w okolicy odbytu rozszerzają się, nabrzmiewają, tworząc guzki i powodując takie objawy jak ból, swędzenie, krwawienia. Mogą się pojawiać wewnątrz odbytu (te łatwiej krwawią) albo na zewnątrz (te są bardziej bolesne).

Zwykle hemoroidy nie są poważnym schorzeniem, choć mogą powodować przykre dolegliwości i uczucie ogólnego dyskomfortu. Jednak kiedy obrzęknięte żylaki zaczynają krwawić, pękać, może dojść do zakażenia, nawet ogólnoustrojowego. Dlatego kiedy tylko się je zauważy, należy podjąć odpowiednie działanie.

Hemoroidy to powszechna dolegliwość, zwłaszcza u osób, które prowadzą siedzący tryb życia lub cierpią na chroniczne zaparcia. Zwiększone ryzyko pojawienia się hemoroidów zewnętrznych występuje u osób wykonujących zawody w pozycji siedzącej, natomiast hemoroidy wewnętrzne pojawiają się częściej u osób cierpiących na przewlekły kaszel i mających zaparcia.

Jak zapobiegać

Żeby uniknąć tej przykrej dolegliwości, należy:

- Stosować dietę bogatą w błonnik, czyli świeże warzywa, owoce, pieczywo wieloziarniste, kasze, kiełki,

- Regularnie uprawiać jakiś rodzaj aktywności fizycznej,

- Unikać długiego stania lub siedzenia, podnoszenia ciężkich przedmiotów,

- Unikać zbyt częstego sięgania po środki przeczyszczające.

Te czynniki pomogą też załagodzić objawy żylaków odbytu.

Domowe sposoby

* Aby zmniejszyć ból i obrzęk, można stosować okłady z lodu. Kostki lodu, umieszczone w woreczku plastikowym, należy zawinąć w gazę i przyłożyć do bolącego miejsca. Trzymać tak ok. 20 min. Nie wolno przykładać lodu bezpośrednio na skórę, gdyż może to uszkodzić delikatną w tym miejscu tkankę.

* Okłady można również sporządzić z cebuli. Gazę trzeba nasączyć w wyciśniętym sokiem z cebuli, z niewielkim dodatkiem oleju roślinnego. Można też przykładać ugotowaną lub upieczoną cebulę zawiniętą w gazę.

* Ból i obrzęk złagodzą ogólnie dostępne środki o działaniu ściągającym i przeciwobrzękowym (maści, żele, płyny). Skuteczne są preparaty m.in. z oczaru wirginijskiego, działające bakteriobójczo, obkurczająco na naczynia krwionośne.

* Bóle łagodzi ciepła woda. Do wanny czy większej miski należy wlać wody na ok. 10 cm i siedzieć w niej z podkurczonymi nogami przez 10-15 min. Do wody można dodać napar z ziół, np. z rumianku, nagietka, kory dębu czy oczaru wirginijskiego. Uwaga, takie nasiadówki nie są wskazane dla kobiet w ciąży.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły