Higiena przed i po porodzie

i

Autor: Shutterstock

Higiena przed i po porodzie

2020-07-06 11:26

Ciąża i poród są cudami, którymi warto się cieszyć. Jednak sprawiają także kobiecie sporo dyskomfortu, lepiej więc zawczasu dowiedzieć się, jak postępować, by sobie ten czas maksymalnie ułatwić.

Ciąża, a zwłaszcza jej końcówka, to na ogół częste wizyty u lekarza. Po procedurach diagnostycznych w obrębie narządów płciowych mogą pozostać np. otarcia. Warto wtedy użyć preparatu Oktaseptal ZF Unia. Jest on przeznaczony m.in. do wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiadujących tkanek także w obrębie narządów płciowych. Można również stosować Oktaseptal przed badaniem ginekologicznym.. Oktaseptal ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Działa już po minucie od zastosowania. Trzeba środkiem spryskać skórę i pozostawić na 1 minutę.

Depilacja przed porodem 

Depilacja przed porodem to często wymóg szpitala. Większość położnych i lekarzy doradza depilację, gdyż owłosienie, zwłaszcza obfite, może przeszkadzać w trakcie porodu i ewentualnego szycia krocza, a bakterie, które znajdują się na włoskach, mogą przenosić się do rany. Depilacja jest też wskazana przed cesarskim cięciem, zwłaszcza planowanym. Poza tym po depilacji łatwiej zadbać o higienę w trakcie połogu.

Po depilacji zostają jednak drobne ranki i niewielkie otarcia (zwłaszcza po goleniu okolic intymnych). Dlatego nie zostawiajmy jej na ostatnią chwilę. Przed zabiegiem spryskajmy skórę profilaktycznie Oktaseptalem, który zabije wszelkie drobnoustroje. Po zabiegu również stosujmy Oktaseptal. Przyspieszy gojenie, zadziała przeciwbólowo i nie dopuści, by w okolicach intymnych pojawiło się jakiekolwiek zakażenie.

Zadbaj o okolice intymne po porodzie

Po porodzie w okolicy krocza kobiety pozostaje rana, o którą trzeba koniecznie zadbać.

Szycie krocza po porodzie to czynność obowiązkowa, jeśli podczas porodu doszło do samoistnego pęknięcia krocza lub jeśli zostało ono nacięte. Wówczas kobiecie zakłada się kilka szwów. Jeśli są to szwy nierozpuszczalne – po kilku dniach wymagają zdjęcia. 

Krocze goi się około 6 tygodni. By nie dopuścić do zakażenia (objawia się ono silnym, pulsującym bólem, gorączką, a także nieprzyjemnym zapachem w okolicach rany), trzeba się podmywać 3–4 razy dziennie, a krocze delikatnie osuszać jednorazowym papierowym ręcznikiem, bo wilgoć sprzyja bakteriom. Trzeba też często zmieniać podkłady, a ręce myć zarówno przed tą czynnością, jak i po niej. Do odkażania i wspomagającego leczenia zamkniętej szwami rany po porodzie warto stosować Oktaseptal. Przyspiesza gojenie, działa znieczulająco i odkażająco, a więc zapobiegnie zakażeniu. Ranę należy spryskać i pozostawić środek na 1 minutę lub przetrzeć ją wacikiem nasączonym Oktaseptalem.

Pielęgnacja pępuszka u noworodka

Po odcięciu pępowiny u maluszka pozostaje tzw. kikut pępowinowy. Jest to najbardziej podatna na zakażenie część ciała noworodka. Do czasu odpadnięcia kikuta, trzeba to miejsce traktować jak gojącą się ranę, która może ulec zakażeniu. Raz na dobę (a jeśli dojdzie do zabrudzenia, częściej) należy oczyszczać pępuszek dziecka zwilżonym w Oktaseptalu czystym jałowym gazikiem. Pozostawić na 1 minutę, a następnie dokładnie, delikatnie osuszyć i zostawić nieosłonięty do całkowitego wyschnięcia. Warto odwijać brzeg pieluszki, aby odkryć pępuszek lub używać specjalnych pieluszek z okienkiem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły