Jak się przygotować do szczepienia? Oto rady dr. n. med. Macieja Jędrzejki, specjalisty ginekologa. Należy przed szczepieniem porządnie nawodnić organizm, dwa, trzy litry wody w ciągu doby. Warto kupić paracetamol na wypadek wystąpienia gorączki. Należy skonsultować ze specjalistami swoje choroby dodatkowe i „rzetelnie brać leki własne, w uzasadnionych przypadkach (czynniki ryzyka) stosować profilaktykę przeciwzakrzepową pod kontrolą lekarza.
Natomiast z wiedzy o zakrzepicy wynika, że do najważniejszych czynników ryzyka należą: • odwodnienie (od wielu dni i tygodni przewlekły deficyt wodny), wysoka gorączka, nadmierny wysiłek fizyczny, przegrzanie), • unieruchomienie (bezruch) kończyn, • stany po naruszeniu ciągłości tkanek (złamania, rekonwalescencja po operacjach brzusznych, ciecie cesarskie), • wibracje (kilkugodzinna jazda samochodem, lub lot samolotem), • trombofilie wrodzone i nabyte • ciąża, • otyłość, • wysoki poziom estrogenów, • wady serca, • anomalie naczyniowe (żylaki, tętniaki). Uwaga, uwaga: nikotyniści i alkoholicy są również narażeni na incydenty zakrzepowo-zatorowe. Nie wolno szczepić się, gdy jest się po tzw. imprezie, czyli na kacu.
Co jeszcze radzi dr Jędrzejko, a o czym zapewne niewielu laików wie? „Jeśli gorączka 39 st. C z dowolnego powodu oraz związane z tym hiperkinetyczne krążenie (przyspieszona akcja serca, podwyższone ciśnienie) nie stanowią dla kogoś zagrożenia, to szczepionka mu też krzywdy nie może zrobić. I nie mówimy teraz o reakcjach alergicznych i wstrząsie anafilaktycznym, bo to dotyczyć może absolutnie każdego leku i każdego człowieka - wg zasady, że „jak ktoś ma pecha, to mu w drewnianym kościele cegła na łeb spadnie”. Doktor apeluje do pacjentów – nie tylko w związku z akcją szczepienia populacyjnego przeciw COVID-19 – „Lekarz kwalifikujący do szczepienia poza odczytaniem ankiety, w której nie wolno kłamać (!) MUSI WIEDZIEĆ o wszystkich czynnikach ryzyka i zaburzeniach zdrowotnych, jakie posiadacie. Jeśli mu nie powiecie lub zataicie – to jest to WYŁĄCZNIE WASZA ODPOWIEDZIALNOŚĆ”.
Lekarz radzi zachować dystans wobec nagłaśnianych przypadków NOP-ów (niepożądanych odczynów poszczepiennych). „bo nic się tak dobrze nie sprzedaje jak AFERA”. Tym, którzy przed i po szczepieniu odczuwają silny niepokój i stres oraz nerwicowo obserwują wszelkie, nawet najdrobniejsze, odchylenia od normy, doktor daję taką radę: „To jest zrozumiale ale czasem naprawdę warto wziąć 10 głębokich oddechów i się trochę uspokoić i połowa objawów znika... a woda i paracetamol zniweluje dalsze 45%. Pozostałe przypadki wymagają kontaktu z lekarzem”. A poniżej prezentujemy dane o skuteczności szczepionek, podkreślając – za specjalistami – że najlepsza szczepionka to taka, którą można się zaszczepić jak najszybciej.