Szczepienia przeciw COVID-19 w warmińsko-mazurskim. Będzie 11 dodatkowych mobilnych zespołów szczepiących

i

Autor: pixabay.com

Idziesz się szczepić, NIE KŁAM LEKARZOWI. Powiedz mu o swoich dolegliwościach

2021-03-23 15:53

Jeszcze trzy miesiące temu mało kto się chciał szczepić, a dziś ludzie „wybrzydzają” i nie chcą jednej ze szczepionek, bo jakoby „jest gorsza” od pozostałych będących w użyciu. Zapomina się, że jakiekolwiek szczepienie, to nie wizyta u fryzjera i trzeba się do niego przygotować.

Jak się przygotować do szczepienia? Oto rady dr. n. med. Macieja Jędrzejki, specjalisty ginekologa. Należy przed szczepieniem porządnie nawodnić organizm, dwa, trzy litry wody w ciągu doby. Warto kupić paracetamol na wypadek wystąpienia gorączki. Należy skonsultować ze specjalistami swoje choroby dodatkowe i „rzetelnie brać leki własne, w uzasadnionych przypadkach (czynniki ryzyka) stosować profilaktykę przeciwzakrzepową pod kontrolą lekarza.

Natomiast z wiedzy o zakrzepicy wynika, że do najważniejszych czynników ryzyka należą: odwodnienie (od wielu dni i tygodni przewlekły deficyt wodny), wysoka gorączka, nadmierny wysiłek fizyczny, przegrzanie), unieruchomienie (bezruch) kończyn, stany po naruszeniu ciągłości tkanek (złamania, rekonwalescencja po operacjach brzusznych, ciecie cesarskie), wibracje (kilkugodzinna jazda samochodem, lub lot samolotem), trombofilie wrodzone i nabyte ciąża, otyłość, • wysoki poziom estrogenów, wady serca, anomalie naczyniowe (żylaki, tętniaki). Uwaga, uwaga: nikotyniści i alkoholicy są również narażeni na incydenty zakrzepowo-zatorowe. Nie wolno szczepić się, gdy jest się po tzw. imprezie, czyli na kacu.

Rzeszowscy licealiści zachęcają do badań profilaktycznych

Co jeszcze radzi dr Jędrzejko, a o czym zapewne niewielu laików wie? „Jeśli gorączka 39 st. C z dowolnego powodu oraz związane z tym hiperkinetyczne krążenie (przyspieszona akcja serca, podwyższone ciśnienie) nie stanowią dla kogoś zagrożenia, to szczepionka mu też krzywdy nie może zrobić. I nie mówimy teraz o reakcjach alergicznych i wstrząsie anafilaktycznym, bo to dotyczyć może absolutnie każdego leku i każdego człowieka - wg zasady, że „jak ktoś ma pecha, to mu w drewnianym kościele cegła na łeb spadnie”. Doktor apeluje do pacjentów – nie tylko w związku z akcją szczepienia populacyjnego przeciw COVID-19 – „Lekarz kwalifikujący do szczepienia poza odczytaniem ankiety, w której nie wolno kłamać (!) MUSI WIEDZIEĆ o wszystkich czynnikach ryzyka i zaburzeniach zdrowotnych, jakie posiadacie. Jeśli mu nie powiecie lub zataicie – to jest to WYŁĄCZNIE WASZA ODPOWIEDZIALNOŚĆ”.

Lekarz radzi zachować dystans wobec nagłaśnianych przypadków NOP-ów (niepożądanych odczynów poszczepiennych). „bo nic się tak dobrze nie sprzedaje jak AFERA”. Tym, którzy przed i po szczepieniu odczuwają silny niepokój i stres oraz nerwicowo obserwują wszelkie, nawet najdrobniejsze, odchylenia od normy, doktor daję taką radę: „To jest zrozumiale ale czasem naprawdę warto wziąć 10 głębokich oddechów i się trochę uspokoić i połowa objawów znika... a woda i paracetamol zniweluje dalsze 45%. Pozostałe przypadki wymagają kontaktu z lekarzem”. A poniżej prezentujemy dane o skuteczności szczepionek, podkreślając – za specjalistami – że najlepsza szczepionka to taka, którą można się zaszczepić jak najszybciej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły