Tomasz Szczepański_rektor SUM

i

Autor: SUM YT

Inauguracja z wirusem w tle. REKTOR GANI MEDYKÓW sceptycznych wobec epidemii

2020-10-02 18:14

Nowy rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański w mowie inaugurującej nowy rok akademicki skrytykował tych przedstawicieli świata medycznego, którzy negują zagrożenie, jakie niesie SARS-CoV-2/COVID-19.

– Robimy wszystko, aby się dobrze do wyzwań pandemii przygotować. Tym bardziej dziwne i niezrozumiałe jest pojawienie się głosów negujących wagę zakażenia COVID-19, wypowiadane nawet przez przedstawicieli społeczności akademickich. Takie postawy są naganne i zasługują na bezwzględną krytykę! - oświadczył prof. Szczepański. Jego Magnificencja Śląskiego Uniwersytetu Medycznego nie sprecyzował, kto prezentuje zachowanie „dziwne, niezrozumiałe i naganne”. – Ja straciłem przyjaciela, któremu zakażenie COVID-19 uniemożliwiło skuteczne leczenie współistniejących chorób. Oby udało się nam uchronić nas, nasze rodziny i naszych pacjentów przed ciężkimi konsekwencjami zakażenia COVID-19. Nowy rektor odniósł się także do innych pracowników uczelni, którzy swym zachowaniem narazili ją i jej studentów na szwank. Chodzi o molestowanie studentów i mobbing wobec nich, którego mieli się dopuścić niektórzy pracownicy naukowi SUM. Sprawę bada prokuratura.

Lekarze mówili, że jestem gruba, a to bolerioza

Tegoroczna inauguracja roku akademickiego, również w uczelniach medycznych, odbyła się w warunkach reżimu sanitarnego. W uroczystościach w SUM uczestniczyło kilkunastu studentów. Inauguracyjny wykład wygłosił kardiochirurg i miłośnik historii medycyny, prof. Janusz Skalski z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykład „Mistyczna i pragmatyczna walka z pandemią w dawnej Polsce" był jak najbardziej na czasie. Powstała w Zabrzu, w 1948 r. Śląska Akademia Medyczna, a od kilku lat Śląski Uniwersytet Medyczny kształci kadry lekarzy, stomatologów, ratowników medycznych, pielęgniarek, fizjoterapeutów itd. na pięciu wydziałach.

W uczelni z ponad 10 tys. studentów pracuje 1325 nauczycieli akademickich: 67 profesorów zwyczajnych, jeden profesor wizytujący, 83 profesorów nadzwyczajnych, 12 prof. nadzwyczajnych SUM oraz 195 adiunktów ze stopniem doktora habilitowanego. Baza kliniczna i naukowo-dydaktyczna uczelni składa się z ponad 260 jednostek organizacyjnych (katedry, zakłady, kliniki, oddziały kliniczne, kolegia i studia), znajdujących się głównie w miastach stanowiących siedziby wydziałów: w Zabrzu, Katowicach, Sosnowcu i Bytomiu. W strukturze SUM jest także pięć samodzielnych publicznych szpitali klinicznych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły