Wątroba

i

Autor: Getty Images

Innowacyjny zabieg mechanicznej perfuzji wątroby w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

2021-04-24 5:22

„Wątroby nie rosną na drzewach” – to było hasło jednej z kampanii społecznych, dotyczących transplantacji tego narządu. Przesłanie było takie, że transplantacja jest ostatecznością – na dodatek w naszych polskich warunkach trudno dostępną, dlatego należy swoją wątrobę szanować i nie narażać jej na ryzyko schorzeń, doprowadzających do zniszczenia. Ale nie zawsze jest to możliwe, np. w przypadku zakażenia wirusami zapalenia wątroby, do czego może dojść całkiem przypadkiem. Przykładem jest pan Krzysztof (44), którego wątroba, na skutek zakażenia wirusem typu B, uległa uszkodzeniu w tak dużym stopniu, że był on już na granicy życia i śmierci. Uratować go mógł jedynie przeszczep.

Mechaniczna regeneracja

W przypadku tego pacjenta, który trafił do Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zastosowano zabieg mechanicznej perfuzji wątroby. - To innowacyjna technologia, dopiero od niedawna stosowana w warunkach klinicznych – wyjaśnia chirurg transplantolog  dr hab. n. med. Piotr Domagała. – Przeprowadzenie takiego zabiegu jest możliwe dzięki nowoczesnemu urządzeniu – Liver Assist. Wątroby, jakie zwykle pobieramy do przeszczepiania, mają różne parametry, są w różnym stanie, w zależności od stanu zdrowia dawcy. Ale – liczy się każda wątroba, bo wciąż jest ich za mało w stosunku do potrzeb. Ponadto musimy dążyć do tego, żeby maksymalnie skrócić czas od usunięcia starej, uszkodzonej wątroby do pobrania i wszczepienia nowej. Technologia Liver Assist otwiera przed nami nowe możliwości. To urządzenie pozwala przeprowadzić zabieg pozaustrojowej mechanicznej perfuzji, czyli zapewnić przepływ płynu perfuzyjnego przez pobraną od dawcy wątrobę, poza organizmem, jeszcze przed dokonaniem wszczepienia.

Beszamel: Pomidory – dlaczego są takie zdrowe?

Więcej korzyści dla biorcy i więcej przeszczepów

- Dzięki Liver Assist możliwe jest takie przygotowanie pobranej wątroby, aby zapewnić najbardziej optymalne warunki przeszczepiania dla biorcy - podkreśla doc. Domagała. – Tym samym te pobierane wątroby, które nie były idealne, z powodu rozmaitych uszkodzeń lub przeszłości dawcy, możemy teraz z powodzeniem wykorzystywać. To z kolei daje nam większą pule narządów do transplantacji. Ogromne znaczenie ma również fakt, że taką wątrobę możemy dłużej przetrzymywać poza organizmem. Wątroba, która została przeszczepiona panu Krzysztofowi, była trzymana ok. 2 godzin, zanim, w doskonałym stanie, trafiła do pacjenta, który czuje się obecnie bardzo dobrze.

Jak podkreśla Kierownik Kliniki, Prof. dr hab. n. med. Maciej Kosieradzki, użycie mechanicznej perfuzji wątroby pozwoli zwiększyć liczbę przeszczepionych narządów, co ma szczególne znaczenie w kontekście zmniejszenia liczby wykonywanych przeszczepień w związku z obecną pandemia.

Nowoczesne urządzenie do zabiegów mechanicznej perfuzji wątroby, o wartości 1.3 mln zł, zostało zakupione i przekazane Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu przez PZU. Sfinansowało ono również jednorazowe zestawy do perfuzji, płyny do zabiegów oraz jednorazowe materiały laboratoryjne i oznaczenia potrzebne do badań czynnościowch narządów.

Sonda
Czy głos Episkopatu ws. szczepionek sprawi, że z nich zrezygnujesz?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły