Fundacja DKMS ma w bazie 2 miliony dawców, ale co roku 10 tysięcy osób z niej wypada. Dlatego tak ważne jest, by baza rosła w siłę. Rejestracja trwa 10 minut i polega na pobraniu wymazu z policzka. 90 proc. procedury oddania szpiku przypomina oddawanie krwi.
Czytaj też: Złość i gniew w związku. Jest na to kilka sposobów
W Zespole Szkół w Małopolskim Libiążu Fundacja DKMS znalazła 100-tysięcznego dawcę z projektu #komórkomania. Kamil, uczeń z Libiąża, został 100-tysięcznym dawcą. Zainspirowała go wychowawczyni. Podkreśla, że świadomość, iż jego komórki mogą uratować komuś życie, była dla niego największą motywacją. "Mam starszą siostrę i rodziców, którzy też są właśnie ze mnie bardzo dumni, że mogłem pomóc i że zostałem stutysięcznym dawcą" - mówi Kamil.
Mistyczne przeżycie
Agata Szela jest po przeszczepie komórek krwiotwórczych. W nowym odcinku audio reportażu "Polska na ucho" opowiada o swojej walce z chorobą. Podkreśla, że telefon o znalezieniu bliźniaka to mistyczne przeżycie. Zachęca niezdecydowanych, mówiąc, że pobranie jest bezbolesne. "Nie da się tego opisać i nie da się tego porównać z żadnym innym doświadczeniem. To jest po prostu radość, tak jakby w każdej komórce ciała, każda komórka się cieszy w ten sposób" - mówi.
Zobacz także: Od dzieciństwa zmaga się z zaburzeniami lękowymi. Opowiada, jak je pokonała
Szymon Knapik, dawca szpiku, dodaje, że oddanie szpiku nic nie boli, a może uratować życie. Jak wygląda cała procedura? "Na początku dostałem telefon, że znalazł się po prostu bliźniak, który potrzebuje mojego szpiku, że mogę zostać dawcą. Następnie zostałem przebadany, czy ta zgodność jest. Kiedy okazało się, że już ta zgodność jest, można powiedzieć stuprocentowa, no to ciąg dalszy, to były jeszcze kolejne badania" - opowiada 29-latek i dodaje, że dla niego było to wzruszające przeżycie.
Fundacja DKMS alarmuje, że w Polsce potrzeba więcej dawców. Rejestracja musi być przemyślana, bo daje komuś nadzieję. Polska jest w czołówce krajów z liczbą zarejestrowanych dawców, ale ta liczba nie jest dana raz na zawsze.
Całego audio reportażu posłuchacie, klikając w baner poniżej. Innych odcinków szukajcie na stronie https://mediateka.pl/polskanaucho/