Jak Internetowe Konto Pacjenta pomoże Ci zadbać o bliskich? Wyjaśniamy!

i

Autor: Materiały Prasowe

Jak Internetowe Konto Pacjenta pomoże Ci zadbać o bliskich? Wyjaśniamy!

2020-11-17 1:20

E-recepty, e-skierowania, e-zwolnienia – cyfrowa rewolucja nie ominęła polskiej służby zdrowia. Teraz pacjenci zyskali dodatkowo łatwy dostęp do informacji medycznych własnych i swoich bliskich, za sprawą bezpłatnej aplikacji Internetowe Konto Pacjenta (IKP) , przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia.

IKP, czyli cyfrowa rewolucja w opiece zdrowotnej

Internetowe Konto Pacjenta to aplikacja  udostępniona przez Ministerstwo Zdrowia Konto posiada każdy obywatel. Wystarczy tylko zalogować się na stronie www.pacjent.gov.pl, aby natychmiast zyskać dostęp do kluczowych informacji związanych z ochroną zdrowia, w tym:

  • własnych elektronicznych recept,
  • informacji o zażywanych lekach wraz z dawkowaniem,
  • wydanych przez lekarzy e-skierowań,
  • historii wizyt lekarskich opłaconych przez NFZ (od 2008 roku),
  • historii uzyskanych zwolnień lekarskich.

Ponadto użytkownicy aplikacji mogą w dowolnym momencie udostępnić swoją dokumentację aptece, wybranej placówce medycznej,  oraz np. złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

CEZ grafika niebieska

i

Autor: Materiały prasowe Link: https://pacjent.gov.pl/

Jak Internetowe Konto Pacjenta w praktyce pomaga polskim rodzinom dbać o zdrowie? Porozmawialiśmy o tym z Panią Martą Kowalską (36 l. ) – matką dwójki dzieci, która troszczy się również o swoich starszych rodziców.

– Za sprawą IKP zrozumiałam, jak bardzo cyfrowe usługi ułatwiają codzienne życie, a przecież  zdrowie jest najważniejsze – tłumaczy Pani Marta – dotychczas internet służył mi głównie do rozrywki i płacenia rachunków. Rodzinną dokumentację medyczną gromadziłam w grubym segregatorze, a informacje o przyjmowanych lekach zapisywałam w notatniku. 

"By lepiej zadbać o bliskich" –  IKP w praktyce

Internetowe Konto Pacjenta stanowi bardzo wygodne rozwiązanie również dla rodziców. Małoletni są automatycznie przypisani do konta rodzica, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS, dzięki czemu IKP jest ogromnym udogodnieniem dla polskich rodzin, które nie muszą już gromadzić niezbędnych dokumentów w postaci papierowej. Dobrze przekonała się o tym Pani Marta, mama Maćka (3 l.) i Zosi (5 l.).

– Gdy w służbie zdrowia pojawiły się elektroniczne recepty, które otrzymywałam SMS-em, postanowiłam po prostu poszukać kolejnych udogodnień. IKP okazało się strzałem w dziesiątkę!- wyznała. –  Na  Internetowe Konto Pacjenta zalogowałam się przede wszystkim, by lepiej zadbać o bliskich. Moje dzieci dopiero nabierają odporności, dlatego dość często chorują. Każda wizyta lekarska u pediatry lub specjalisty wiązała się z koniecznością kompletowania dokumentacji dotychczasowego leczenia – wspomina Pani Marta – teraz wystarczy jedno logowanie. Internetowe Konto Pacjenta stało się w praktyce czymś w rodzaju zdrowotnego asystenta mojej rodziny. W każdym momencie mogę sprawdzić, jakie wizyty i kiedy odbyły moje dzieciaki. Przypominam sobie także o e-receptach, e-skierowaniach i dawkowaniu leków. Dzięki IKP czuję, że wszystko mam pod kontrolą.

Upoważnij najbliższych do własnych informacji medycznych

Dużą zaletą Internetowego Konta Pacjenta jest możliwość udostępnienia własnych informacji medycznych wybranym osobom. To rozwiązanie przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia przede wszystkim z myślą o seniorach. Część z nich jest aktywnymi użytkownikami internetu i doskonale radzi sobie z obsługą aplikacji. Inni jednak korzystają w tym zakresie ze wsparcia najbliższych. W przypadku Pani Marty sytuacja wygląda jeszcze inaczej:

– Moi rodzice to osoby starsze, w pełni samodzielne i aktywne, ale korzystające z internetu sporadycznie. Na początku roku zmobilizowałam ich do założenia Profili Zaufanych i zalogowania się na IKP, a także do upoważnienia mnie w systemie. Dobrze, że to zrobiłam zawczasu! Mimo że na co dzień nie potrzebują, bym przypominała im o lekach czy skierowaniach, pandemia spowodowała, że ograniczyli wyjścia z domu do minimum. Teraz mogą spokojnie korzystać z konsultacji z lekarzem online i otrzymywać e-recepty. Potem kod przychodzi na mój telefon i bez problemu mogę wykupić ich leki. Wystarczy mi ten kod, bo pesele rodziców mam zapisane w telefonie – wyjaśnia pani Marta.

Dostęp do IKP w mniej niż  kwadrans

Aby zyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, wystarczy mniej niż  kwadrans, jeżeli korzystamy z Profilu Zaufanego. Aby założyć profil zaufany, w przypadku większości pacjentów wystarczy weryfikacja tożsamości poprzez bankowość elektroniczną . Alternatywne rozwiązanie stanowi rejestracja w serwisie www.pz.gov.pl, a następnie wizyta w oddziale NFZ, urzędzie gminy lub urzędzie skarbowym. Jeżeli jednak nie posiadamy Profilu Zaufanego – nic straconego. Do zalogowania się na IKP możemy wykorzystać także dowód osobisty z warstwą elektroniczną (czyli tzw. e-dowód) oraz bankowość elektroniczną PKO BP, Inteligo lub Banku Spółdzielczego. Potem wystarczy szybka konfiguracja, polegająca na jednorazowym uzupełnieniu danych w zakładce „Moje konto”.  Dodanie numeru telefonu i adresu e-mail pozwoli na wygodne odbieranie e-recept i e-skierowań.

CEZ grafika czerwona

i

Autor: Materiały prasowe Link: https://pacjent.gov.pl/

Ochrona zdrowia zmienia się na naszych oczach. Odwiedź serwis www.pacjent.gov.pl, by dołączyć do pani Marty i grona pozostałych zadowolonych użytkowników Internetowego Konta Pacjenta!

Partnerami Materiału są Centrum e-Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły