Karmienie psa resztkami z naszego obiadu to fatalny pomysł. Domowe posiłki dla zwierzęcia powinny być przygotowywane z myślą o jego specyficznych potrzebach żywieniowych. Nie dysponując specjalistyczną wiedzą, trudno jest jednak zapewnić pupilowi zbilansowaną dietę i dostarczyć mu odpowiednią dawkę witamin czy składników mineralnych. Bezpieczniej jest więc zdać się na specjalistów i kupować gotową, opracowaną przez nich karmę. Lekarz weterynarii lub ekspert w dziedzinie żywienia zwierząt na pewno pomoże nam w jej doborze. Ponadto doradzi czy i jakie suplementy diety podawać pupilowi, aby poprawić wygląd sierści lub wzmocnić kondycję psa uprawiającego sport.
Karma sucha czy mokra
Właściciele psów często zastanawiają się, czy wybrać karmę suchą, czy mokrą. Karma sucha jest tańsza i, o ile pies nie ma wskazań do stosowania wyłącznie karmy mokrej, można go żywić „chrupkami”. Trzeba jednak pamiętać, że przy takiej diecie zapotrzebowanie pupila na wodę wzrasta (nawet dwukrotnie!), więc należy mu ją zapewnić w wystarczającej ilości. Ponadto, takie jedzenie jest nawet trzy razy bardziej kaloryczne. Trzeba więc pilnować wielkości porcji. Z kolei karma mokra jest dla wielu psów bardziej apetyczna, a ponadto - zalecana w przypadku pewnych niedyspozycji zdrowotnych. Dobra karma mokra przygotowywana jest z nieprzetworzonych surowców, głównie ze świeżego mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Psu nie zaszkodzi też podawanie świeżych warzyw i owoców. Niech chrupie na zdrowie!
Dorosłe psy
Zalecane jest podawanie psom dorosłym minimum dwóch posiłków dziennie: rano i wieczorem. Ważne jest przestrzeganie sugerowanych przez producenta porcji karmy. Respektowanie tych zaleceń pozwoli utrzymać prawidłową wagę pupila i uchronić go przed nadwagą, bądź nawet otyłością.
Karmienie szczeniaków
Szczeniaki jedzą częściej niż dorosłe psy:
- do około 4. miesiąca życia - nawet cztery razy dziennie,
- między 4. a 7. miesiącem życia - trzy posiłki dziennie,
- po 7. miesiącu - dwa razy na dobę.
Należy pamiętać, aby zapewniając szczeniakom odpowiednią liczbę posiłków, nie przekraczać zalecanej dziennej dawki pożywienia. Ważne jest też, aby podawać maluchom specjalistyczną karmę junior.
Psy aktywne
Psy, które uprawiają sporty kynologiczne: agility, flyball, frisbee, coursing, uczestniczą w wyścigach zaprzęgów lub biegają ze swoimi właścicielami, np. w maratonach, muszą otrzymywać posiłki o zwiększonej kaloryczności, a skład karmy powinien być dostosowany do aktualnego cyklu treningowego. Trzeba także zadbać, by psi sportowcy otrzymywali m.in. odpowiednią porcję suplementów wspomagających stawy.
Psy rasowe i wybredne
Psy niektórych ras mają specjalne wymagania żywieniowe. Dietę pupila warto więc skonsultować z hodowcą, który podpowie, na co zwrócić uwagę przy komponowaniu menu dla zwierzęcia. Wprowadzenie prawidłowych nawyków żywieniowych u szczenięcia przyniesie duże korzyści w dorosłym życiu psa.
Jak czytać etykietę?
Zawsze uważnie czytajmy skład karmy. Na pierwszym miejscu powinno znaleźć się mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, a na dalszych zboża. Unikajmy karmy, w recepturze której znajdziemy duże ilości sztucznych barwników i konserwantów. W składzie nie powinno być komponentów, na które nasz ulubieniec ma uczulenie lub których nie toleruje.