Niektóre rośliny swoim zapachem odstraszają komary

i

Autor: FotoshopTofs/PD/pixabay.com Niektóre rośliny swoim zapachem odstraszają komary

Jak ustrzec się komara? Sprawdzone sposoby!

2019-06-18 7:19

Wypoczynek na łonie natury nie zawsze jest sielanką. Słodkie leniuchowanie potrafi zakłócić plaga komarów. Jak nie dać się tym krwiożerczym bestiom?

Komary to latem wróg publiczny numer jeden. Potrafią zepsuć wypad nad jezioro, spacer po lesie czy grill w ogrodzie. Najwięcej komarów jest na obszarach zalesionych, położonych w pobliżu wody: na łąkach, nad wodami stojącymi, basenami. Podpowiadamy, jak uniknąć moskitów i zminimalizować ryzyko ukąszeń.

CZYTAJ TAKŻE: Sposób na komary. Jak walczyć z komarami?

Komary wybierają się na łowy z reguły pod wieczór i mimo ciemności, bezbłędnie potrafią zlokalizować ofiarę. Ich zmysły są wyjątkowo wyczulone na niektóre zapachy. Do największych wabików należą:

♦ kwas mlekowy i amoniak zawarte w pocie

♦ zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez człowieka powietrzu

♦ perfumy, kosmetyki i środki czystości o kwiatowych oraz owocowych zapachach

♦ termodetekcja, którą posługują się komary powoduje, że na ich ukąszenia najbardziej narażone są kobiety w okresie owulacji, młodzi mężczyźni i dzieci (związane jest to z temperaturą ciała, wyższą od przeciętnej)

komary

i

Autor: shutterstock

Jak wygrać starcie z owadami?

Do walki z komarami możemy wykorzystać odstraszaczy naturalnych bądź chemicznych.

Jednak przede wszystkim warto kamuflować swój naturalny zapach, czyli często brać prysznic. Do mycia używaj szarego mydła. Skóra nie wytwarza wtedy zapachu, który przyciąga złośliwe komary.

Naturalne sposoby

Ochronę przed krwiopijcami zapewnią nam olejki eteryczne. Te bezwzględne owady nie znoszą ich zapachu, zwłaszcza lawendowego, goździkowego, eukaliptusowego, bazyliowego, z trawy cytrynowej, miętowego i patchouli. Niestety, olejki nie działają zbyt długo, a poza tym nie są wodoodporne. Zanim naniesiemy olejek na skórę należy go rozcieńczyć w innym oleju, np. słonecznikowym lub sojowym w proporcjach 10 kropli olejku w 2 łyżkach oleju. Można też zażywać witaminę B. Nadmiar witaminy jest wydzielany przez ciało z potem i moczem, a jej zapach (niewyczuwalny dla ludzi) odstrasza komary.

Preparaty z apteki

Skutecznie przeganiają intruzów środki chemiczne tzw. repelenty w postaci kremów, płynów, sprayu. Wygodniejsze w użyciu będą spraye i żele dostępne w aptekach, którymi należy posmarować odkryte części ciała. W walce z krwiopijcami pomocne są również opaski przeciwko komarom nasączone preparatem chemicznym lub naturalnym.

25 czerwca z „SUPER EXPRESSEM” silikonowa OPASKA za jedyne 8,99 zł!

5 sposobów na komary

i

Autor: Shutterstock 5 sposobów na komary

Opaski na rękę

Alternatywnym i równie skutecznym sposobem na walkę z komarami są nasączone specjalnym preparatem opaski na rękę. Zakładamy ja na nadgarstek i pod wpływem temperatury naszego ciała uwalniają się substancje, które blokują u komarów receptory. Człowiek staje się dla nich „niewidzialny”. Warunkiem skuteczności jest jej właściwe przechowywanie. Po ściągnięciu z ręki należy schować i szczelne zamknąć ją w oryginalnym opakowaniu. Nie powoduje podrażnień i mogą ją stosować dorośli i dzieci powyżej 3-go roku życia.

Aerozol odstraszy komary

Jedną z najpopularniejszych metod zapobiegania ugryzieniom są aerozole odstraszające. Zawierają one substancje o zapachu nieprzyjemnym dla owadów, jednocześnie nieszkodliwe dla człowieka. Wystarczy tylko spryskać nimi odkryte części ciała i komar będzie się trzymał od nas z daleka. Uwaga na twarz! Jeśli chcemy ją uchronić przed pokąsaniem, to możemy rozetrzeć preparat na dłoni, a dopiero potem posmarować nim twarz.

Odpowiedni ubiór

Stosowanie zarówno naturalnych odstraszaczy jak i repelentów daje efekty to można dodatkowo wzmocnić ich działanie. Ważne jest odpowiednie ubranie. Im większą powierzchnię ciała osłonimy odzieżą, tym mniejsze pole do popisu zostaje dla owadów. Warto wybrać jasne gdyż noszenie ciemnych zwiększa ryzyko ugryzienia, ponieważ odzież w tym kolorze najgorzej odbija promienie słoneczne, przez co szybko się nagrzewa. Ważny jest też rodzaj materiału. Choć komary są w stanie przebić się przez wiele rodzajów materiałów to jednak z grubym płótnem lub dżinsem mogą mieć pewien problem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły