Zmęczenie

i

Autor: Getty Images

Raporty

Jesteśmy zmęczeni pandemią, mamy jej najzwyczajniej dość

2022-09-26 18:00

Tak wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Instytutu Badawczego – „Ocena poziomu zmęczenia pandemią COVID-19 wśród polskiej populacji”. Autorzy ze zrozumieniem podchodzą do uważających, że są zmęczeni pandemią. Ich zdaniem to naturalna reakcja na globalny kryzys medyczny (i nie tylko). Zmęczenie to „stanowi poważne zagrożenie dla prób kontrolowania rozprzestrzeniania się wirusa” – podkreśla się w raporcie.

Jesteśmy zmęczeni pandemią, mamy jej najzwyczajniej dość. Przypomnijmy sobie czasy, gdy zaczynała się globalna akcja szczepień. Wówczas szczepionki były tak pożądane, że do grona uprawnionych w pierwszej kolejności „wciskali” się nieuprawnieni. Niedługo minie dwa lata odkąd ruszył Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. Na szczepionki popyt już minął, o czym świadczą wyniki sierpniowego sondażu CBOS. 57 proc. respondowanych nie obawia się zakażenia wirusem SARS-CoV2, a to oznaczać może, że taka grupa nie jest zainteresowana szczepieniami. 42 proc. było zgoła odmiennej opinii, więc tak grupa jest potencjalnie zainteresowana kontynuacją szczepień pierwszą i drugą dawką przypominającą. 35 proc. ankietowanych odpowiedziało „zdecydowanie nie” na pytanie o „doszczepienie się”, a 21 proc. – „raczej nie”. Zdecydowanie za przyjęciem dodatkowej dawki opowiedziało się 17 proc. ankietowanych. W świetle takich danych wnioski płynące z wymienionego raportu nie powinny dziwić. WHO zdefiniowało zmęczenie pandemią jako demotywację do wykonywania zalecanych zachowań ochronnych, która pojawia się stopniowo w czasie pod wpływem emocji, doświadczeń i spostrzeżeń.

Piotr Najbuk z Astrazeneca: Pandemia nie powiedziała ostatniego słowa

Zmęczenie pandemią składa się z dwóch, silnie skorelowanych czynników – zmęczenia behawioralnego i zmęczenia informacyjnego – tłumaczą autorki raportu, dr. n. o zdr. Katarzyna Domosławska-Żylińska i Magdalena Krysińska-Pisarek. To pierwsze wiąże się m.in. z poczuciem demotywacji i napięcia w walce z COVID-19. To drugie wynika z zalewu informacji medialnych o COVID-19. Oba czynniki przyczyniają się do ogólnego odczuwania przez społeczeństwo zmęczenia pandemią. To teraz spójrzmy na wyniki dotyczące postrzegania informacji dotyczących SARS-CoV-2/COVID-19. 63,3 proc. badanych ma dość słuchania dyskusji o COVID-19. 62,1 proc. jest zmęczonych liczbą informacji na temat COVID-19 w mediach.

W kwestiach medycznych też widać spore „zmęczenie materiału”. 55 proc. respondentów czuje się przytłoczonych przestrzeganiem wszystkich zaleceń dotyczących COVID-19. 51,8 proc. zmienia temat, gdy w dyskusji pojawia się COVID-19. 40 proc. ma dość stosowania się do zaleceń dotyczących COVID-19, tylko dlatego żeby chronić osoby z grup ryzyka. 39,8 proc. traci motywację do zwalczania COVID-19… Najbardziej zmęczeni pandemią, to grupa wiekowa 30-39 lat. w grupie tej współczynnik odpowiedzi na wszystkie stwierdzenia osiągnął wartość najwyższą. Najmniej zmęczeni są… najstarsi respondenci.

– Państwa członkowskie powinny nadal koordynować w skali całej UE swoje działania przygotowawcze w obliczu kolejnej fali oraz dalsze wprowadzanie programów szczepień. Jeśli podejmiemy działania już dziś, złagodzimy presję na systemy opieki zdrowotnej, zakłócenia gospodarki i wyzwania stojące przed społeczeństwem w przyszłości – oświadczył (6 września) Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Pogłoski o końcu pandemii są grubo przesadzone?

Sonda
Obawiasz się kolejnej fali pandemii koronawirusa?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły