Płuca

i

Autor: Getty Images

Kaszlesz? Masz zadyszkę? Duszności? Myślisz – Jezu, to covid!

2021-09-25 12:15

Niekoniecznie. To może być IPF – idiopatyczne włóknienie płuc. Albo ILD – śródmiąższowa choroba płuc. To choroby z grupy włóknieniowych płuc. Trzeba dodać, że zapadają na nie osoby, które przechorowały covida na intensywnej terapii. Kampania „Płuca Polski” ma ugruntować w społeczeństwie świadomość, że do włóknienia płuc może dojść i bez związku z COVID-19. Wrzesień się kończy, choroba nadal będzie zbierać żniwo.

– Choroby włóknieniowe płuc to rzadkie schorzenia, których diagnoza nie jest łatwa. Ich objawy nie są specyficzne, dlatego łatwo przypisać je innym schorzeniom, często są też po prostu ignorowane. W przypadku IPF od czasu pojawienia się pierwszych dolegliwości do momentu rozpoznania i postawienia właściwej diagnozy mija średnio rok – podkreśla dr n. med. Katarzyna Lewandowska, wiceprezes Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF. – To duży problem, ponieważ choroba cały czas postępuje, płuca ulegają zwłóknieniu, zmniejsza się ich pojemność, czego nie da się cofnąć. I choć mówimy o chorobach nieuleczalnych, to nadal konieczne jest szybkie podjęcie działań terapeutycznych w tym zakresie, aby poprawić jakość i wydłużyć życie chorego. Konsekwencja i samodyscyplina pacjentów są również niezwykle istotne. Regularna aktywność fizyczna, ćwiczenia oddechowe to elementy, którymi mogą wpłynąć na stan swojego zdrowia. Z tego względu każdego roku, z okazji obchodów Miesiąca Podnoszenia Świadomości Chorób Włóknieniowych Płuc organizujemy, jako Towarzystwo Wspierania Chorych na IPF, aktywności podkreślające rolę ruchu i fizjoterapii.

Wbrew potocznym stereotypom osobom z chorobami płuc potrzebny jest ruch, a nie leżenie na sofie i narzekanie na niewydolność systemu ochrony zdrowia. Obalaniu tych mitów mają służyć akcje popularyzujące zagadnienie prowadzone w ramach kampanii „Płuca Polski”.

Dr Jędrzejko wyjaśnia jak w prosty sposób zadbać o płuca

Oto one… Spacer Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF – 26 września, w Warszawie, na Polach Mokotowskich. To propozycja nie tylko dla chorych, ale także dla ich bliskich i okazujących solidarność z chorymi. Po spacerze – sesja z fizjoterapeutką, która wyjaśni, jak ćwiczyć, by u chorych na IP zwiększyć wydolność oddechową. 29 września, na stronie Płuca Polski na Facebooku dr Lewandowska opowie (na żywo) o tym, czym charakteryzują się choroby włóknieniowe płuc i jak dużym są problemem, a także będzie odpowiadała na pytania. Na stronie internetowej kampanii Płuca Polski na Facebooku zamieszczane są posty z informacjami nt. chorób włóknieniowych płuc. Są tam m.in.: materiał video z udziałem pacjenta chorego na IPF, a także filmy prezentujące proste ćwiczenia oddechowe, które mogą wykonywać pacjenci.

Nie od biedy lekarze mówią, że ruch to zdrowie. Dotyczy to także chorych i IPG i ILD. Farmakologię można wspierać umiarkowaną aktywnością fizyczną. Jazda na rowerze, marsze, jak ćwiczenia oddechowe (wszystko ustalone wcześniej z fizjoterapeutą lub lekarzem prowadzącym) nie zaszkodzą, a wręcz odwrotnie. Na IPG i ILD w Polsce zapada co roku kilka tysięcy osób. Przewlekłe choroby płuc to jedno z największych wyzwań zdrowotnych w Polsce. Na astmę choruje ponad 4 mln Polaków, a 2,5 mln cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Choroby płuc różnią się między sobą etiologią, występującymi symptomami, przebiegiem, rokowaniami oraz metodami leczenia. Schorzenia te powodują 1/6 zgonów na całym świecie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły