Uzmysłowienie nam wszystkim tej prostej, choć nie zawsze przez nas na co dzień dostrzeganej prawdy - to jeden z zasadniczych celów, jakie stawia sobie Fundacja BOŚ, organizator ogólnopolskiej kampanii "Aktywnie po zdrowie". Do spółki z Fundacją BOŚ oraz ekspertami postanowiliśmy pokazać, jak powinno odżywiać się twoje dziecko.
Nieprawidłowe odżywianie, złe nawyki żywieniowe to wielki problem Polaków. Wszyscy narzekamy na coraz szybksze tempo życia. Coraz więcej osób odżywia się w pędzie, byle jak, nie ma też czasu, by poznać choćby podstawowe informacje dotyczące zdrowej diety. Dodatkowo z każdej strony jesteśmy bombardowani reklamami, które zachęcają do zakupu rozmaitych produktów spożywczych - często równie atrakcyjnie opakowanych, co niezdrowych.
Posiłek dla dziecka
Najwięcej tracą na tym dzieci - uzależnione od decyzji dorosłych, a zarazem bezbronne wobec reklam czy środowiskowych mód. A przecież to w przypadku dzieci właśnie prawidłowe odżywianie odgrywa szczególną rolę. Odpowiednia dieta jest w stanie uchronić organizm przed infekcjami, zapewnić odpowiedni wzrost. Co więcej - odpowiada również za rozwój psychiczny i intelektualny. Umiejętnie skomponowana dieta jest bowiem prawdziwym paliwem dla mózgu.
>>> Aktywnie po zdrowie - wszystko o akcji
Warto pamiętać, że dzieci naśladują swoich rodziców. Trudno więc zaszczepić dobre zwyczaje żywieniowe u swojej pociechy, jeżeli samemu ma się złe nawyki. - Wspólne spożywanie posiłków z rodziną jest bardzo ważne. Starajmy się choć jeden posiłek w ciągu dnia zjeść razem z dzieckiem. Wspólne posiłki dają rodzicom możliwość pokazania prawidłowych zachowań żywieniowych, z których dzieci na pewną wezmą przykład - przekonuje Joanna Jaczewska Schuetz z Instytut Żywności i Żywienia. Nie można zapominać jednak o tym, że dziecko dużą część dnia spędza w szkole, z dala od rodziców. Niezwykle ważne jest zatem wypracowanie sobie takich metod kontaktowania i współpracy z nauczycielami, by nie pozbawiać się całkowicie wpływu na kształtowanie zdrowych postaw żywieniowych u swojego dziecka. Chodzi o to, by w miarę możliwości kontrolować to, co, jak i kiedy dziecko je poza domem.
Kupuj uważnie
Oprócz wiedzy z dziedziny odżywiania ważna jest też umiejętność odpowiedniego kupowania żywności. Wiele osób ulega sklepowym pokusom, wiele osób nie czyta informacji znajdujących się na etykietach produktów spożywczych, a część wręcz je lekceważy. I cóż z tego, że prawo polskie dobrze chroni nasze interesy w tym względzie, że wymaga się, by dokładne dane o składzie produktów znajdowały się na etykietach, a odpowiednie instytucje kontrolują, czy zamieszczone na opakowaniach informacje są prawdziwe, skoro sami konsumenci nie przywiązują do tego należytej wagi? Wiele w tym względzie zależy od nas samych - od naszej postawy, naszych nawyków. Można i warto je zmienić z pożytkiem dla nas samych, a przede wszystkim naszych dzieci. To nie takie trudne. Pomożemy ci zrobić pierwsze kroki w tym kierunku.