Andrzej Bargiel, wybitny skialpinista, narciarz wysokogórski, ratownik TOPR zachęca, by o swoją formę zadbać właśnie podczas wycieczek w góry.
Aktywność wśród dzikiej przyrody
Jeśli mieszkamy blisko gór, to możemy wybrać się na wycieczkę choćby w weekend. Jeśli dalej, rady skialpinisty możemy zastosować również do aktywności w miejscu zamieszkania albo podczas krótszych lub dłuższych wypadów na południe Polski. Góry dają możliwość uprawiania wielu różnych dyscyplin. Możemy wybrać sporty zimowe, np. narty, a gdy stopnieją śniegi (te naturalne i te z armatek śnieżnych) pozostaną nam wędrówki, trekkingi czy wspinaczka.
– Przede wszystkim jesteśmy wśród dzikiej przyrody. Możemy odpocząć od codziennych stresów – mówi Andrzej Bargiel. – Niezależnie od tego, na jakim poziomie uprawiamy górskie sporty, mogą nam one dawać mnóstwo satysfakcji. Poprawiamy naszą wydolność, budujemy odporność i oddychamy świeżym powietrzem. W górach, wśród przyrody możemy odnaleźć spokój, możemy szukać harmonii, odpoczywać. Podczas wysiłku wydzielają się w naszym organizmie endorfiny, które bardzo pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie – opowiada. Zachęca, by za każdym razem robić małe kroki do przodu i wyznaczać sobie coraz ambitniejsze cele.
Seniorze, poćwicz z nami!
Osoby w podeszłym wieku są szczególnie narażone na dolegliwości zdrowotne. Teraz, w okresie pandemii koronawirusa, seniorzy spędzają więcej czasu w domu. Zamiast jednak tracić czas na kanapie, lepiej choć odrobinę poćwiczyć. W domu równie dobrze można zadbać o dobrą kondycję fizyczną. Ba! Tylko jak to zrobić? Podpowiedź – materiał filmowy – znajdziemy na stronach KGHM. Zobaczymy tu szereg prostych, relaksacyjnych i nieobciążających nadmiernie organizmu ćwiczeń ułatwiających utrzymanie skutecznej funkcjonalności aparatu ruchu. Ćwiczenia obejmują rozgrzewkę, zasadnicze ćwiczenia obszaru kręgosłupa i kończyn oraz część z ćwiczeniami rozluźniającymi i rozciągającymi. Zachęcają do nich trenerzy i lekarze Fundacji Wspierania Kultury Ruchu OCELOT. Warto je zapamiętać i uprawiać w domu!
Dzięki aplikacji naMIEDZI możesz poznać najciekawsze miejsca Zagłębia Miedziowego oraz ich historię. Aplikacja naMIEDZI prowadzi użytkownika po trasie zwiedzania dzięki wykorzystaniu nadajników GPS oraz technologii iBeacon. Pobierz aplikację ze sklepu Google Play lub AppStore.
Ruch na świeżym powietrzu – to jest to!
Do różnych form aktywności ruchowej zachęcają szczypiornistki i szczypiorniści MKS Zagłębie Lubin. Kinga Grzyb uwielbia jeździć na rowerze, Daria Zawistowska i Michał Stankiewicz ćwiczą na świeżym powietrzu np. w plenerowych siłowniach i fitparkach, zaś Marcel Sroczyk uprawia biegi. W specjalnie przygotowanych dla KGHM spotach namawiają do plenerowej aktywności. Do ruchu na świeżym powietrzu zachęca także Natalia Czerwonka, polska łyżwiarka szybka, trzykrotna olimpijka i srebrna medalistka zimowych igrzysk w Soczi. Wraz z uczestnikami prowadzonej przez siebie Akademii Sportowego Rozwoju namawia do jazdy na rolkach. W przygotowanym przez nią materiale filmowym zarówno dzieci, jak i dorośli mogą zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa tego sportu. Ta aktywność ruchowa to nie tylko atrakcyjne i ciekawe spędzanie wolnego czasu w terenie, lecz także wyśmienity sposób na budowanie dobrej formy fizycznej poprzez poprawę wydolności organizmu oraz wzmacnianie poszczególnych partii mięśni ud i grzbietu.
Pływaj z mistrzami!
Jeśli baseny w naszej okolicy są otwarte, warto wrócić do aktywności w wodzie. Możemy doskonalić swoje umiejętności pływania. Pływanie aktywizuje wszystkie mięśnie i cały aparat ruchowy, stanowi doskonałą formę rozwijania ogólnej wydolności organizmu. Aktywność w wodzie niesie ze sobą szereg zalet zdrowotnych, m.in.:
- doskonali koordynację ruchową,
- pomaga rozbudować i wzmocnić układ mięśniowy,
- wydatnie wspomaga układ krążeniowo-oddechowy,
- koryguje wady postawy.
Aby jednak osiągnąć cele zdrowotne, trzeba pływać poprawnie technicznie. Alicja Tchórz i Radosław Kawęcki – olimpijczycy, pływaccy mistrzowie świata i Europy – w specjalnie przygotowanym dla KGHM filmie w ramach programu społecznej odpowiedzialności EKO- -Zdrowie – prezentują, jak poprawnie pływać stylem grzbietowym oraz kraulem. Dokładne instrukcje zaś podaje trener kadry Polskiego Związku Pływackiego Grzegorz Widanka.
A może marsz z kijkami nordic walking?
każdego bez względu na wiek i kondycję. Działa na organizm tak jak bieganie, ale nie obciąża nadmiernie stawów i kręgosłupa. Odciąża za to stawy biodrowe i kolanowe, lędźwiowy odcinek kręgosłupa, rozluźnia także napięcie mięśni barków, szyi, grzbietu. Angażuje do 90 proc. mięśni ciała. Wydaje się, że to prosty sport. Nic bardziej mylnego!
Szybko jednak nauczymy się, jak poprawnie chodzić z kijkami, jeśli skorzystamy z instrukcji na stronie KGHM. Mieszkańcy Zagłębia Miedziowego znajdą tam również materiały zachęcające do korzystania z tras w Lubinie, Legnicy i Głogowie. Są też infografiki uwzględniające m.in.: położenie, długość, przewyższenia, podłoże i wskazówki techniczne dostosowane do wydzielonych etapów wybranych tras.
Na nartach z ośmiotysięcznika
Andrzej Bargiel jako pierwszy w historii zjechał na nartach ze szczytu Broad Peak. Największym sukcesem sportowca jest projekt K2 Ski Challenge 2018 polegający na zdobyciu szczytu K2 i zjeździe na nartach z wierzchołka tej niezwykle wymagającej technicznie góry, czego nie udało się dokonać wcześniej żadnemu człowiekowi w historii. KGHM jest jednym ze sponsorów sportowca.
TU ZNAJDZIESZ FILMY I INSTRUKTARZE!
Na stronie internetowej: kghm.com/pl/zrownowazony-rozwoj/dobry-sasiad/programy-csr znajdziesz filmy, które zainspirują cię do uprawiania aktywności fizycznej, oraz instruktaże, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia, chodzić z kijkami nordic walking itd.
Partnerem materiału jest KGHM POLSKA MIEDŹ S.A