Ubytki powinny być jak najszybciej uzupełniane, gdyż zaniechanie tego może doprowadzić do przesuwania się i obracania zębów sąsiadujących z luką, "wydłużania się" zębów przeciwstawnych i zaniku kości. Przed leczeniem protetycznym konieczne jest leczenie zachowawcze - zlikwidowanie ognisk próchniczych, profesjonalne oczyszczenie zębów, ewentualnie leczenie kanałowe.
Protezy wymagają szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Uwagi wymaga zwłaszcza okolica przydziąsłowa koron i mostów, ze względu na tendencję do gromadzenia się płytki nazębnej i trudności w jej oczyszczaniu. Protezę ruchomą należy czyścić dokładnie po każdym posiłku, co najmniej dwa razy dziennie. Najlepiej stosować dwustronne szczoteczki do protez, które dzięki odpowiednio ukształtowanemu włosiu pozwalają na oczyszczenie nawet trudno dostępnych miejsc.
Ważną sprawą jest klej do protez, który ma poprawiać jej utrzymanie w jamie ustnej przez jak najdłuższy czas. Klej stosuje się w ten sposób, że nakłada się go na suchą protezę, którą następnie lokuje się na miejscu i trzyma przez kilka sekund przyciśniętą do podniebienia i dziąseł. Tworząca się miękka warstwa między dziąsłami a protezą zapewnia wygodę, łagodzi objawy związane z ocieraniem się protezy o dziąsła i chroni przed gromadzeniem się resztek pokarmu pod protezą. Jeśli zamierzamy stosować klej codziennie , powinniśmy wybrać taki, który nie zawiera cynku i jest całkowicie bezpieczny dla organizmu.