Ministerstwo Zdrowia wystosowało ważny apel do rodziców. Resort prosi, by do przedszkoli wysyłać w pierwszej kolejności te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Chodzi przede wszystkim o pociechy pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii koronawirusa.
Czy można bezpiecznie wysłać dziecko do przedszkola? Zasady higieny
Uwaga! Obecnie w jednej sali może przebywać maksymalnie 12 dzieci! W wyjątkowych przypadkach ta liczba może zostać zwiększona o dodatkowe dwie osoby.
Przed podjęciem decyzji o wysłaniu pociechy do przedszkola, należy pamiętać, że do placówek powinny iść tylko dzieci zdrowe - bez objawów chorobowych. Rodzice koniecznie powinni przypomnieć dzieciom zasady higieny, jak niepodawanie ręki na powitanie, unikanie dotykania oczu, nosa i ust oraz o myciu rąk, zasłanianiu ust i nosa przy kichaniu czy kasłaniu.
Dziecko w przedszkolu. Co z maseczką?
Maseczki obowiązują tylko w drodze do przedszkola i z powrotem i to jedynie w przypadku dzieci w wieku od 4 lat. Uwaga! W przedszkolu zarówno dzieci, jak i nauczyciele nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa. Jeżeli jednak ktoś chce mieć takie zabezpieczenie, nie ma przeszkód, by nosić maseczkę. Opiekunowie i rodzice odbierający pociechy z przedszkola muszą jednak pamiętać o założeniu osłony na twarz.
Posiłki. Czy są bezpieczne?
W przedszkolach posiłki będą przygotowane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny. Resort zdrowia zaleca ponadto, by dzieci spożywały posiłki w małych grupach.
Dziecko w przedszkolu. Bezpieczeństwo sanitarne
Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 metry kwadratowe na jedno dziecko i każdego opiekuna. Wszystkie placówki muszą zostać wyposażone w podstawowe środki higieny osobistej oraz płyn do dezynfekcji przy wejściu do budynku.
W salach dla dzieci nie mogą znaleźć się zabawki, przedmioty czy sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować, co oznacza, że pluszaki nie wchodzą w grę. Dzieci powinny również zostawić ulubione zabawki w domu i nie przynosić ich do przedszkola.
Czy można bezpiecznie wysłać dziecko do przedszkola? Najnowsze wytyczne
Sanepid rekomenduje placówkom zakup przynajmniej jednego termometru na każdą grupę, preferowane są te bezdotykowe. Opiekunowie powinni też mieć zapewniony szybki kontakt z opiekunami dzieci, w razie wystąpienia niepokojących objawów. GIS rekomenduje również spędzanie czasu przez dzieci na świeżym powietrzu, ale tylko na terenie placówki, przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości. Sanepid przestrzega ponadto przed wyjściami grup na zewnątrz, np. na spacer do parku.
GIS apeluje do opiekunów, by ci przypominali o częstym i dokładnym myciu rąk: przed jedzeniem, po powrocie z placu zabaw czy po skorzystaniu z toalety. Pracownicy przedszkoli muszą również pamiętać o dezynfekcji poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury czy włączników.
Ważne wytyczne dotyczą też pracowników przedszkola. Do pracy powinny przychodzić tylko osoby zdrowe, bez żadnych objawów choroby zakaźnej. Z dziećmi powinny pracować osoby poniżej 60. roku życia, cieszące się dobrym zdrowiem.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się po poradę lub konsultację do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej - podkreśla GIS.
Polecany artykuł:
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj