Kleszcz

i

Autor: Shutterstock

Kleszcz - jak się przed nim chronić i co robić w przypadku ukąszenia?

2020-05-01 0:00

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się sezon aktywności kleszczy, co nie oznacza jednak, że zimą pajęczaki te pozostają w uśpieniu. Gdy temperatura na zewnątrz osiągnie pułap 5-7°C, kleszcze rozpoczynają poszukiwania nowego żywiciela.

Kleszcze to żywiące się krwią pajęczaki. Podczas ukłucia wraz ze śliną do organizmu żywiciela, którym może być zarówno zwierzę, jak i człowiek, mogą przedostać się wirusy wywołujące poważne choroby. Jak się przed nimi chronić?

Niebezpieczne choroby odkleszczowe

Kleszcze obecne są w lasach, wysokich trawach i coraz częściej spotykamy je w dużych miastach. Wychodząc na spacer do parku miejskiego, jesteśmy narażeni zarówno my, jak i nasi czworonożni przyjaciele. Dlaczego należy wystrzegać się tych pajęczaków?

Kleszcze przenoszą m.in. anaplazmozę, boreliozę, babeszjozę i najgroźniejsze dla naszego zdrowia – kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Objawy KZM przypominają grypę i zwykle są zwalczane przez organizm. Gdy wirus przedostanie się do centralnego układu nerwowego, może wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które niekiedy kończy się śmiercią. Ponadto jeden kleszcz może zarazić nas jedną lub wieloma chorobami, dlatego tak ważna jest skuteczna ochrona przed nimi i umiejętne usuwanie kleszcza, gdy ten wbije się w skórę.

Mustico

i

Autor: materiały prasowe

Zapewnij ochronę sobie i bliskim

Warto uzbroić się w środek, który skutecznie zniechęci owady. Repelent Mustico® Spray odstraszający komary, kleszcze i meszki cechuje się 100 procentową skutecznością działania po upływie 4 godzin od zastosowania preparatu. Utrzymujące się nawet do 6 godzin działanie środka odstraszającego insekty zostało potwierdzone badaniami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Za wspomniane powyżej działanie odpowiadają substancje czynne zawarte w spray’u tj. DEET – związek, wykazujący największą skuteczność przeciw owadom i kleszczom oraz Citriodiol® - olej z eukaliptusa cytrynowego. Citriodiol® to naturalny, innowacyjny środek, charakteryzujący się niską absorbcją transdermalną. Odpowiednio dobrana receptura sprawia, że Mustico® Spray mogą stosować zarówno dorośli, jak też dzieci od 2 r.ż. Przed wybraniem się na spacer po lesie bądź do parku, należy wstrząsnąć środek, a następnie rozpylić go na powierzchni ciała z odległości 15-20 cm, unikając stosowania na twarz, szyję i skaleczenia. Taki zabieg zapewni skuteczną ochronę nam i naszym bliskim przez wiele godzin.

Mustico

i

Autor: materiały prasowe

Jak postępować w przypadku ukłucia

Może się zdarzyć, że po krótkim spacerze po miejskim parku, po powrocie do domu zauważymy nieproszonego gościa. Gdy kleszcz wbije się w skórę, należy go niezwłocznie usunąć. W tym celu warto zastosować Mustico® Tick-Off nietoksyczny spray, który „zamraża” kleszcza, tym samym umożliwiając jego bezpieczne usunięcie za pomocą dołączonej do opakowania pęsety. Tradycyjne próby wyciągnięcia kleszcza mogą skończyć się zarażeniem. Dzieje się tak, gdyż zbyt mocne ściśnięcie pajęczaka może spowodować, że podrażniony kleszcz wprowadzi wraz ze śliną wydzielinę zawierającą wirusy chorobotwórcze. Użycie w tym celu preparatu Mustico® Tick-Off powoduje wycofanie aparatu gębowego kleszcza, zmniejszając ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi. Z powodzeniem można go stosować także w przypadku ukąszeń u dzieci od 3 r.ż. Wystarczy spryskać kleszcza, a następnie usunąć za pomocą dołączonej pesety. Miejsce po ukąszeniu i pęsetę powinniśmy zdezynfekować. Jeśli po wykonanym zabiegu w miejscu ukłucia pojawi się rumień, może się okazać, że kleszcz zainfekował organizm przed zastosowaniem środka. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza.

Każde wyjście do parku lub lasu stwarza ryzyko ukłucia przez kleszcza, czego konsekwencje mogą być naprawdę poważne – dlatego chrońmy siebie i bliskich!

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły