Kleszcze, komary, meszki - jak się przed nimi chronić?

i

Autor: Shutterstock

Kleszcze, komary, meszki - domowe sposoby na ukąszenia

2018-06-11 15:23

W lesie, parku czy ogrodzie, wszędzie tam można natknąć się na kleszcze, komary i meszki. Spotkanie z nimi często wiąże się z przykrymi w skutkach ukąszeniami. Oto domowe sposoby na ukąszenia. 

Skutkami ukąszeń są zaczerwienienie, swędzenie skóry i opuchlizna. Użądlenie tych bardziej agresywnych - pszczół, os, szerszeni - dodatkowo powoduje dotkliwy ból.


Sposoby na ukąszenia komarów

Gdy pojawią się swędzące bąble, można przetrzeć je np. spirytusem salicylowym, octem czy sokiem z cytryny. Ukojenie przyniosą także okłady z surowego plasterka ziemniaka, cebuli, cytryny a także lodu i zsiadłego mleka. Kojące właściwości posiada również miętowa pasta do zębów - wystarczy posmarować miejsce po ugryzieniu. Złagodzi to nie tylko swędzenie, ale też zmniejszy opuchliznę.

Takie same właściwości ma również natka pietruszki - natkę rozgnieć w palcach i wetrzyj w miejsce ukąszenia

Uwaga! Jeżeli obrzęk po ugryzieniu komara nie ustąpi po kilku dniach, trzeba skontaktować się z lekarzem. Może to świadczyć o uczuleniu na jad komara.

 

Sposoby na ukąszenia meszek

Meszki pozostawiają widoczny, krwawiący ślad i bolesny obrzęk, który może dokuczać nawet kilka dni. Miejsca ukąszeń dobrze jest przemywać spirytusem salicylowam, a na ślady po ugryzieniach stosować chłodne okłady z:

- wody i sody oczyszczonej (łyżkę sody rozpuść w szklance wody, zamocz w niej gazik i przyłóż do skóry),

- cebuli, która działa przeciwbakteryjnie i oczyszcza skórę z toksyn (wystarczy przyłożyć w pogryzione miejsce plaster cebuli, można też zetrzeć ją na tarce, przełożyć na gazik i przykładać do skóry),

- zsiadłego mleka,

- ziół o działaniu łagodzącym, odkażającym i przeciwzapalnym (np. wywar z werbeny, tymianku lub szałwii),

- przykre objawy złagodzi też okład z lodu,

Uwaga!

Podczas ukąszenia meszki wstrzykują do naszego organizmu ślinę, która jest toksyczna i może powodować silne reakcje alergiczne. Pomoc lekarza jest konieczna gdy obrzęk powiększa się, pojawiają się duszności, zawroty głowy, gorączka.

Ważne! Kleszczy nie wolno zgniatać, przypalać ani smarować benzyną czy tłuszczem. 

Karta do usuwania kleszczy tylko w Super Expressie

i

Autor: super Express Kartę do usuwania kleszczy znajdziecie w wydaniu "Super Expressu" z 12 czerwca 2018 roku

Sposoby na ukąszenie kleszcza

Gdy kleszcz wbije się w skórę, musisz go jak najszybciej wyciągnąć. Najlepiej to zrobić za pomocą pęsety lub specjalnych urządzeń dostępnych w aptekach. Należy intruza chwycić za główkę tuż przy skórze i pewnym ruchem wyciągnąć ku górze.

Miejsce po ukąszeniu przemyj środkiem dezynfekującym (np. spirytusem salicylowym) i ponownie dokładnie obejrzyj. W rance nie powinny zostać żadne fragmenty główki. Jeżeli są, wyjmij je np. za pomocą zdezynfekowanej igły. Jeśli coś utkwiło głębiej, idź do lekarza, by dokładnie oczyścił rankę.

Uwaga! Miejsce po ukąszeniu należy obserwować przez kolejny miesiąc. Jeśli pojawi się różowa otoczka, skonsultuj się z lekarzem.

 


Sposoby na użądlenie pszczoły

Jeśli żądło pozostało w ranie, trzeba je usunąć. Żądła nie należy chwytać palcami, ponieważ do rany wciśnie się dodatkową porcję jadu. Najlepiej delikatnie podważyć żądło końcem szpilki, a następnie wyskrobać paznokciem lub pilniczkiem do paznokci. Miejsce użądlenia należy dokładnie obmyć wodą z mydłem lub innym środkiem dezynfekującym, przyłożyć na nie papkę z sody oczyszczonej i wody lub okład z lodu. Lód obkurcza naczynia, powoduje, że jad nie rozchodzi się dalej po organizmie. Można też przyłożyć korzeń pietruszki lub przeciętą cebulę.

 

Sposoby na użądlenie osy

Osa nie pozostawia żądła, ale wpuszcza do skóry mocny jad, który u zdrowej osoby wywołuje silny ból, obrzęk, pieczenie, a nawet wymioty, biegunkę i gorączkę. Aby zapobiec zakażeniu bakteriami, należy przemyć miejsce ugryzienia wodą z mydłem, spirytusem salicylowym, wodą utlenioną Aby złagodzić ból, na miejsce ukąszenia połóż okład z lodu lub ściereczki zamoczonej w zimnej wodzie. Ulgę przyniesie okład z octu lub soku z cytryny. Kwaśny płyn zmniejszy aktywność silnie zasadowego jadu osy.

Sposoby na użądlenia szerszenia

Kiedy szerszenie użądlą, pojawia się zaczerwienienie i silny obrzęk. Podrażnione miejsce swędzi i boli. Ich ukąszenia nie są jednak groźniejsze od ukąszeń zwykłych os. Miejsce podrażnione należy przemyć wodą z mydłem, octem, sokiem lub z cebuli. Ulgę przyniosą także okłady z lodu lub sody oczyszczonej. 

Uwaga! Gdy pszczoła, osa czy szerszeń użądli w język albo wargę, weź do ust kostkę lodu. Gdyby opuchlizna powiększała się, trzeba szukać pomocy lekarskiej. Mocno spuchnięty język będzie utrudniał oddychanie. Jeżeli pokąsany jest alergikiem, może rozwinąć się u niego wstrząs anafilaktyczny

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły