biust_piersi

i

Autor: Andrzej Bęben

Kobiecy BIUST to nie tylko męska sprawa. Nie zwlekaj i zrób MAMMOGRAFIĘ!

2020-06-25 18:18

W 2019 r. z bezpłatnych badań piersi w mobilnych pracowniach mammograficznych skorzystało ponad milion pań. W tym, będzie ich mniej, bo przez epidemię mammobusy stały na parkingach. Od dwóch dni znów jeżdżą po Polsce.

„Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce. Wczesne wykrycie choroby zdecydowanie zwiększa szanse na wyleczenie. Dlatego warto regularnie się badać. Samo badanie trwa kilka minut, a pacjentki nie muszą mieć skierowania ani specjalnego zaproszenia” – zachęca Narodowy Fundusz Zdrowia. Drogie Panie, sprawdźcie, kiedy w Waszej okolicy pojawi się mammobus. Nie spieszy się Wam? To warto wiedzieć, że każdego roku blisko 19 tys. kobiet dowiaduje się o diagnozie – rak piersi, ponad 6 tys. umiera z tego powodu. Idzie o to, by chorobę wykryć, jak najwcześniej. A jak wykryć wcześniej? Tylko wówczas, gdy się regularnie wykonuje samobadanie piersi i i okresowe badania mammograficzne.

To smutne, ale połowa Polek nie przykłada uwagi do profilaktyki. 73 proc. wie jednak, jak samodzielnie badać piersi. 72 proc. nie wie, w jakim dniu cyklu miesiączkowego powinno się wykonywać samobadanie piersi i zaledwie 7 proc. ma świadomość, że powinno ono zostać wykonane pomiędzy 5. a 10. dniem cyklu – wynika z zeszłorocznego badania przeprowadzonego w ramach kampanii „BreastFit. Kobiecy Biust. Męska sprawa”.

Mammografia

Duży udział w odblokowaniu mobilnych badań mają Pracodawcy RP i Pracodawcy Medycyny Prywatnej, którzy w maju zaapelowali do ministra zdrowia powrót do stanu sprzed początku epidemii. „Realizowany na całym świecie program przesiewowy potwierdza, że nawet 1% kobiet w wieku 50 do 69 lat choruje na raka piersi, a wczesne wykrycie nowotworu umożliwia z ponad 90% skutecznością jego wyleczenie i powrót kobiety do normalnej aktywności rodzinnej, społecznej i zawodowej. Miesięcznie w mammobusach wykonuje się w Polsce nawet 50 000 badań, co oznacza możliwość wykrycia nawet 500 raków i uratowania 500 kobiet w każdym miesiącu. Dalsze zwlekanie z odblokowaniem możliwości badań w mammobusach ma więc olbrzymi negatywny wpływ na zdrowie publiczne" – napisali, apelując o „odmrożenie” mammobusów. Na raka piersi zapadają (to tzw. zachorowalność) 43 kobiety na 100000. Współczynnik umieralności wynosi 15/100000. Mało kto wie, że na ten nowtwór chorują także mężczyźni. W ich przypadku zachorowalność jest 10-krotnie mniejsza niż u kobiet. Od kilkunastu lat wymienione współczynniki utrzymują się na stabilnym poziomie. Można je obniżyć, korzystając m.in. z badań przeprowadzanych w mammobusach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły