Ból głowy, uczucie zmęczenia, złe samopoczucie

i

Autor: Getty Images Te przypadłości również mogą być objawem niedoboru białka – są efektem zaburzeń wodno-elektrolitowych, do jakich z powodu hipoproteinemii dochodzi w obrębie układu nerwowego.

Kogo i co boli przez to, że się boi epidemii SARS-CoV-2/COVID-19?

2021-07-01 17:00

Starsi uczestnicy badania odczuwali mniejsze problemy z powodu migreny. We wszystkich grupach wiekowych kobiety bardziej niż mężczyźni skarżyły się na doskwierające im dolegliwości: bóle głowy i jamy ustnej. Psychiatrzy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego są współtwórcami pionierskiego badania osób narażonych na COVID-19.

Do analizy ankiet użyto machine learning, czyli uczenia maszynowego. To jeden z obszarów AI, czyli sztucznej inteligencji. Lekarz Gniewko Więckiewicz i dr hab. n. med. Robert Pudlo, psychiatrzy z Katedry i Oddziału Klinicznego Psychiatrii w Tarnowskich Górach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego są współtwórcami pionierskiego, międzyuczelnianego polskiego badania dotyczącego chorób psychicznych, bólów głowy oraz bólów w jamie ustnej u osób narażonych na COVID-19. Pionierskiego, bo wykorzystano w nim wspomniane uczenie maszynowe. Posłużyło ono do automatycznego określenia grup ryzyka chorób psychicznych w Europie oraz w Ameryce Północnej. Udział w internetowym badaniu wzięły 1642 osoby, które nie chorowały na COVID-19. Specjalny kwestionariusz internetowy został umieszczony na amerykańskiej platformie Reddit oraz jej lokalnych i europejskich odpowiednikach. Odpowiedzi zbierano przez trzy dni!

Z ich analizy wyłania się obraz statystycznego pacjenta narażonego na zachorowanie na COVID-19, cierpiącego nie tylko na zwiększony poziom lęku, depresji, a także bóle głowy i nietypowe bóle jamy ustnej – bóle ustno-twarzowe i zaburzenia skroniowo-żuchwowe. Co ciekawe najbardziej doświadczoną tymi stanem okazały się kobiety w wieku poniżej 28,5 lat, Europejki, ze średnim wykształceniem, samotne. – To potężna grupa niezwykle istotna z punktu widzenia zarówno systemu zdrowia, bo staną się pacjentkami medyków, ale też ze społecznego punktu widzenia, bo problemy zdrowotne mogą znacznie ograniczyć ich funkcjonowanie w każdym aspekcie życia, zarówno zawodowym, jak i prywatnym – wyjaśnia dr Gniewko Więckiewicz.

Czwarta fala koronawirusa w Polsce! Niedzielski podaje datę

Interesujące jest, że starsi uczestnicy odczuwali mniejsze problemy z powodu migreny i mniej lęku. Poza tym we wszystkich grupach wiekowych kobiety bardziej niż mężczyźni skarżyły się na doskwierające im dolegliwości. Do badania wykorzystano m.in. autorski kwestionariusz socjodemograficzny oraz używane w psychiatrii międzynarodowe skale ocen lęku i depresji.

– Wyniki zostały opracowane poprzez specjalne algorytmy, które najpierw „nauczyły się” problemu z którym się mierzymy, a później powiedziały nam, które grupy są najbardziej narażone na pogorszenie stanu zdrowia w związku z pandemią COVID-19 tak, abyśmy mogli do tych osób dotrzeć z wczesną pomocą – wyjaśnia dr Gniewko Więckiewicz. Niezwykle istotnym, w ocenie autorów, jest wykorzystanie sztucznej inteligencji w dalszym rozwoju nauk medycznych i planowaniu wczesnych interwencji medycznych. Badanie to powstało dzięki zaangażowaniu multidyscyplinarnego zespołu składającego się z naukowców z Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. – Pandemia COVID-19 przeminie, a na nowe problemy populacyjne będziemy mogli reagować w szybszy, nowatorski sposób, co będzie miało pozytywne przełożenie się na stan zdrowia ogółu populacji – sumuje dr Więckiewicz. Badania prowadzono w pierwszych miesiącach epidemii w Polsce. Możliwe, że teraz wymagałyby ponowienia. Artykuł o opisywanych badaniach opublikowano w czasopiśmie naukowym „Scientific Reports”.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły