Koncentrujemy się na poszukiwaniu innowacyjnych leków

i

Autor: Materiały Prasowe/GSK

Koncentrujemy się na poszukiwaniu innowacyjnych leków

2019-12-18 0:00

Rozmowa z Robertem Deworem, dyrektorem medycznym GSK

– Rocznie ponad 100 tys. Polaków umiera na nowotwory. Co można zrobić, żeby uratować Polaków przed tymi chorobami? Co robi w tej materii przemysł farmaceutyczny?

Robertem Deworem, dyrektorem medycznym GSK
Robert Dewor, dyrektor medyczny GSK
– Tylko przez piętnaście lat, w latach 1999 do 2014 r., z powodu nowotworu zmarło w Polsce ok. 1,5 mln osób. To tak duża populacja, jaka zamieszkuje Kraków i Łódź. Polska jest w czołówce krajów europejskich w tej niechlubnej statystyce umieralności. Dobra wiadomość jest taka, że chorobom nowotworowym można skutecznie zapobiegać, wdrażając zdrowy tryb życia. Trzeba się też regularnie badać. Najpoważniejsze czynniki sprzyjające rozwojowi nowotworów to m.in. palenie tytoniu, otyłość, brak ruchu czy nieodpowiednia dieta. Są to wszystko czynniki, których można przecież często uniknąć. Jeżeli więc mówimy o tym, jak najskuteczniej walczyć z nowotworami, to po prostu nie można zapominać o profilaktyce. My, w naszej codziennej pracy w przemyśle farmaceutycznym, myślimy o osobach, które zapadną na te choroby i nie ustajemy w wysiłkach, żeby opracowywać nowe leki i terapie dla chorych onkologicznie.

– Czy możemy spodziewać się przełomowych leków? Nad jakimi lekami obecnie trwają prace?

– GSK koncentruje się na poszukiwaniu innowacyjnych leków, które, mamy nadzieję, będą w stanie odmienić życie pacjentów z nowotworami, wydłużyć znacząco ich czas życia lub nawet prowadzić do wyleczenia. Pracujemy obecnie nad nowymi terapiami w obszarze np. immunoonkologii, której celem jest pobudzenie układu odpornościowego pacjenta do walki z nowotworem. Inny fascynujący obszar to terapie komórkowe, a więc możliwość nauczenia własnych komórek pacjenta, jak walczyć z nowotworem. Wszystko to brzmi jak z filmów science – fiction, ale możliwe jest między innymi dzięki wykorzystaniu najnowszych zdobyczy genetyki, sztucznej inteligencji a przede wszystkim współpracy z naukowcami z całego świata. Wierzymy, że nowoczesne technologie pozwolą nam przyspieszyć prace nad nowymi lekami i spełnić oczekiwania pacjentów z tymi ciężkimi chorobami. Prace te zazwyczaj są bardzo długotrwałe. Zajmują nawet 10 do 12 lat i obejmują kilka faz badań. Na każdym etapie może się okazać, że lek, nad którym pracujemy, nie spełnia nadziei w nim pokładanych i trzeba przerwać pracę nad jego rozwojem. Statystycznie tylko 1-2 spośród 10 tys. badanych cząsteczek czy mechanizmów działania, zostanie udostępniony pacjentom jako zatwierdzona, nowa terapia. Myślę, że to dobitnie pokazuje, jak trudno jest opracować nowy lek.

– A jak dokładnie wygląda wykorzystanie technologii do poszukiwania nowych leków?

– Możemy na przykład wykorzystywać gigantyczne bazy danych genetycznych do wyboru nowych leków. Ilość danych analizowanych w ten sposób jest obecnie tak ogromna, że żaden człowiek nie byłby w stanie ich przeanalizować. Używamy do tego celu algorytmów uczenia maszynowego czy sztucznej inteligencji. To pozwala badaczom na szybszą i bardziej wiarygodną ocenę, czy lek, nad którym pracują, może być skuteczny. Wpływ wykorzystania nowych technologii na przyspieszenie rozwoju leków może być olbrzymi. Nasza strategia badawczo-rozwojowa sprowadza się do prostego równania: Nauka x Technologia x Kultura. Doskonałym przykładem na intensyfikację działań w tym obszarze jest partnerstwo ze spółką 23andMe, która jest właścicielem jednej z największych na świcie baz danych genowych.

– A czy jest szansa na szczepionkę przeciw nowotworom?

– Mamy już szczepionkę przeciwko wirusowi HPV, który może powodować nowotwory szyjki macicy. W Szkocji, która szczepi populację szczepionką HPV produkowaną przez GSK, udało osiągnąć się spektakularne efekty zdrowotne. Niedawne retrospektywne badanie szkockiej populacji wykazało blisko 90-proc. redukcję występowania przednowotworowych zmian w szyjce macicy wśród dziewczynek zaszczepionych przeciwko wirusowi HPV. To czytelny dowód na to, że populacyjne szczepienia przeciw brodawczakowi ludzkiemu mogą znacząco pomóc ograniczyć zachorowania na raka szyjki macicy. Takie szczepienia mają być wprowadzone w Polsce w ramach wdrażania Narodowej Strategii Onkologicznej. Obecnie spośród 10 kobiet, u których codziennie wykrywa się w Polsce raka szyjki macicy, aż 5 umiera. To znów jeden z najgorszych wyników w Europie. Powinniśmy się więc cieszyć, że szczepienia przeciwko wirusowi HPV będą powszechnie dostępne w naszym kraju.

– Jakie nowoczesne leki trafią niebawem do pacjentów w Polsce?

– We wrześniu, podczas jednego z najważniejszych kongresów onkologicznych prezentowaliśmy wyniki nowych badań naszej terapii stosowanej w raku jajnika. Ta terapia jest już zarejestrowana w Polsce. Niektóre polskie pacjentki mogły z niej już skorzystać na etapie badań klinicznych. Pracujemy też obecnie nad terapiami stosowanymi w nowotworach krwi, np. szpiczaku mnogim, nowotworach głowy i szyi oraz płuc. Dzięki obecności GSK w Polsce i współpracy z polskimi naukowcami wszystkie te badania są prowadzone również w naszym kraju.

 

GSK

i

Autor: Materiały Promocyjne/GSK

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły