Zapewne wiele kobiet karmiących piersią swoje dzieci zadaje sobie pytanie, czy ze względu na trwającą epidemię koronawirusa w Polsce taki rodzaj żywienia jest bezpieczny dla dziecka. Oczywiście, jeśli kobieta jest zdrowa, to jak najbardziej powinna kontynuować karmienie piersią. W ten sposób wzmacnia odporność swojego dziecka na wszelkie infekcje. A jak wygląda sytuacja w przypadku kobiet, u których stwierdzono lub podejrzewa się zakażenie koronawirusem? Prof. Ewa Helwich, konsultant krajowa ds. neonatologii wydała rekomendacje dotyczące karmienia piersią przez matkę zakażoną koronawirusem oraz diagnozowaną w kierunku COVID-19. Zgodnie z nimi:
- Wyniki badań dotyczące braku przedostania się koronawirusa do pokarmu matek są oparte na niewielu przypadkach, dlatego powinny być traktowane z dużą ostrożnością.
- W przypadku kobiet zakażonych koronawirusem lub w okresie diagnozowania w kierunku COVID-19 zalecana jest izolacja dziecka od matki. Należy umożliwić matce odciągane mleka, by utrzymać laktację.
- Po potwierdzeniu ustania ryzyka transmisja zakażenia z matki na dziecko (dwukrotny ujemny test u matki zakażonej i pojedynczy test ujemny u podejrzanej) możliwe jest karmienie naturalne.
Zobacz też: Epidemia koronawirusa. Co zrobić z dzieckiem, gdy szkoły i przedszkola są zamknięte?