Niestety nie jest to proste. Zakażenie Omikronem to ból głowy, ból gardła, katar, kichanie oraz uczucie zmęczenia, osłabienie. Przypomina nieco przeziębienie, przy czym zakażeniu się COVID-19 zwykle towarzyszy też wysoka temperatura. A okazuje się,że większość objawów związanych z Omikronem jest identyczna z objawami ostrego zimowego przeziębienia. Występują bóle głowy, ból gardła, katar lub zatkany nos, zmęczenie, kichanie i kaszel. Tradycyjne objawy COVID-19 to między innymi uporczywy kaszel, gorączka, utrata smaku i węchu. Naukowcy zauważają jednak, że zakażenie omikronem może objawiać się nieco inaczej i bardziej przypominać przeziębienie niż koronawirusową infekcję.
Najbardziej charakterystyczne symptomy koronawirusowej infekcji według Centers for Desease Control and Prevention (CDC) to:
Objawy COVID-19, które powinny nas skłonić do wykonania testu:
- gorączka, dreszczekaszelduszności lub trudności w oddychaniuzmęczenie, osłabieniebóle mięśni lub całego ciałaból głowynagła utrata węchu i smakuból gardłaprzekrwienie błony śluzowej nosa lub katarnudności lub wymiotybiegunka
Objawy zakażenia się Omikronem, zgłaszanych przez pacjentów w aplikacji ZOE Covid (można przez nią zgłaszać swoje objawy oraz przebieg choroby COVID-19 w celach badawczych. Uczestniczy w nim ok. 4 mln ludzi na całym świecie):
- katarból głowyzmęczenie łagodne lub ciężkiekichanieból gardła
Objawy grypy:
- dreszcze
- ból mięśni
- ból głowy, gardła,
- katar i
- zatkany nos,
- kaszel
- uczucie zmęczenia.
Jak zatem odróżnić zakażenie Omikronem od grypy i przeziębienia? Jedynym pewnym i wiarygodnym sposobem jest test diagnostyczny. Wszelkie inne przypuszczenia nie dadzą nam rzetelnej odpowiedzi.
Jak czytamy w amerykańskim Insiderze, odpowiedni moment jest kluczowy w wykryciu zakażenia koronawirusem.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych zastrzegają, że szybkie testy nadal działają i są skuteczne. Ale pod warunkiem, że są wykonane w odpowiedni sposób i we właściwym czasie. Nie ma co testować się w ciągu dwóch pierwszych dni od potencjalnego zakażenia. Wtedy wynik i tak wyjdzie negatywny. Wirus potrzebuje bowiem czasu, żeby się namnożyć. To tzw. replikacja. Dopiero wtedy będzie wykrywalny przez szybki test.
Eksperci zalecają najpierw samoizolację, a dopiero po kilku dniach wykonanie testu. Wtedy wynik będzie dużo bardziej wiarygodny.
Warto znać wszystkie ewentualne symptomy zakażenia nową mutacją koronawirusa i gdy tylko czujemy, że mogliśmy się nim zarazić warto wykonać test diagnostyczny. A do poznania jego wyniku izolować się od kontaktów z ludźmi.
Nowy wariant koronawirusa Omikron wydaje się mieć wyższy wskaźnik reinfekcji, ale powoduje mniej nasilone objawy od Delty podaje WHO. Po raz pierwszy wariant Omikron wykryto w Republice Południowej Afryki w listopadzie.