Testy genetyczne dla pracowników oświaty w Poznaniu

i

Autor: fot. pixabay.com

Krajowi konsultanci podkreślają: najważniejszy jest TEST GENETYCZNY

2020-06-07 10:38

Testować wszystkich, choćby, górników, żołnierzy, medyków, staruszków, dzieci itd. na ewentualną obecność w ich organizmach koronawirusa, czy nie? A jeśli tak, to jakimi testami? Rynek od początki epidemii oferuje badania dla klientów indywidualnych, wcześniej dostępnych wyłącznie w ośrodkach opieki medycznej.

Krajowi konsultanci w dziedzinach: mikrobiologii lekarskiej, chorób zakaźnych, diagnostyki laboratoryjnej oraz prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych opublikowali wytyczne sprawie oznaczania swoistych przeciwciał i antygenów w diagnostyce zakażenia SARS-CoV-2. „Podstawową techniką stosowaną w potwierdzaniu zakażenia SARS-CoV-2 są metody molekularne, wykrywające materiał genetyczny wirusa w wydzielinach i wydalinach chorego, zwłaszcza z błon śluzowych gardła i nosa”. Są to testy zwane inaczej GENETYCZNYMI (RT PCR). Drugi rodzaj testów, to testy IMMUNOLOGICZNE (serologiczne). Te krajowi konsultanci uznają za „uzupełniające”. W zaleceniu stwierdzają, że ich potencjalne zastosowanie obejmuje: • badania populacyjne służące do oceny odsetka osób, które miały kontakt z wirusem, • prowadzenie dochodzeń epidemiologicznych, • badanie ozdrowieńców, w celu uzyskania osocza do celów terapeutycznych”. Rynek usług medycznych oferuje jeszcze jeden rodzaj testów: ANTYGENOWY.

Aktualnie w Polsce badania diagnostyczne pod kątem SARS-CoV-2 wykonuje się w 126 laboratoriach, w tym także prywatnych. Od 8 maja są one zobowiązane, by 70 proc. badań wykonywać na rzecz państwa. Zgodnie z decyzją ministra zdrowia, testów na koronawirusa SARS-CoV-2, które nie są finansowane z budżetu państwa, nie można wykonywać u osób. m.in. odbywających kwarantannę lub pozostających w izolacji albo izolacji w warunkach domowych. Mogą być wykonywane komercyjnie „w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami” (to jest prowadzone w śląskich kopalniach). Poza tym każdy kto chce, może sobie zafundować test genetyczny (ok. 500-600 zł), serologiczny (150-250 zł) lub antygenowy (ok. 100 zł). Trzeba liczyć się, że wraz z ewentualnym wzrostem zachorowań, ceny mogą wzrosnąć.

Należy ostrożnie podchodzić do testów wykrywających antygeny SARS-CoV-2, gdyż ich wartość diagnostyczna nie została dostatecznie potwierdzona w opublikowanych wynikach badań. W aktualnej sytuacji epidemicznej nie zaleca się wykonywania testów serologicznych wykrywających przeciwciała anty-SARS-Cov-2 bez indywidualnego zlecenia lekarskiego” - zalecają eksperci, dodając, że do interpretacji wyniku z tych testów zobowiązani są lekarze, którzy je zlecili. Jeżeli wynik będzie POZYTYWNY, to należy dla jego weryfikacji wykonać test RT PCR, czyli GENETYCZNY. Inna sprawa, że nawet ten najbardziej wiarygodny test (w 80 proc.) może dawać niewiarygodne wyniki, jeśli w laboratorium badającym materiał wyjściowy nie były przestrzegane odpowiednie procedury. Takich przypadków nie brakowało. Wystarczy wspomnieć o tym, że na podstawie błędnych wyników zabrzańskiego laboratorium na kilka dni zamknięto Szpital Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju oraz Szpital Kolejowy w Katowicach.

Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie SUPER EXPRESS. KLIKNIJ tutaj.

Maturzyści z całej Polski o egzaminach, nauce w czasie pandemii i rygorze sanitarnym

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły