Kropla po kropli

2010-03-12 2:40

Sposób leczenia zależy przede wszystkim od rodzaju jaskry rozpoznanego w trakcie badań diagnostycznych, stopnia zaawansowania zmian jaskrowych i oczekiwań zarówno pacjenta, jak i prowadzącego lekarza.

Zrozumienie tych wszystkich elementów uświadamia, że nie można stworzyć jednakowego, uniwersalnego dla wszystkich pacjentów schematu postępowania terapeutycznego. Postępowanie to powinno opierać się zarówno na ocenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, jak i na funkcjonalnych i strukturalnych następstwach jaskry.

Celem leczenia jaskry jest przede wszystkim zapobieganie utracie widzenia. W wyniku rozpoznania i leczenia jaskry jakość życia chorego nie powinna zostać upośledzona na skutek pogorszenia widzenia lub/oraz niedogodności związanych z leczeniem, czyli: zbyt dużą liczbą stosowanych leków przeciwjaskrowych, zbyt dużą częstotliwością wpuszczania kropli do oczu, z efektami ubocznymi stosowanych leków, zbyt wysokimi kosztami leczenia i zbyt częstymi wizytami kontrolnymi, zaburzającymi m.in. pracę zawodową.

Im bardziej zaawansowane są uszkodzenia jaskrowe, im wyższa oczekiwana długość życia oraz im niższe było ciśnienie wewnątrzgałkowe w momencie rozpoznania choroby, tym niższe powinno być ciśnienie docelowe.

Od kilku lat notowany jest spadek liczby wykonywanych zabiegów przeciwjaskrowych i wzrost liczby pacjentów leczonych zachowawczo. Do 1995 r. leczenie jaskry składało się z miejscowych betablokerów, cholinergików, sympatykomimetyków oraz doustnych inhibitorów anhydrazy węglanowej. Pod koniec lat 90. XX wieku zostały wprowadzone do leczenia jaskry trzy nowe grupy leków: analogi prostaglandyn, miejscowe inhibitory anhydrazy węglanowej, agoniści receptorów alfa2 adrenergicznych.

Leki przeciwjaskrowe działają przy zastosowaniu różnych mechanizmów, zarówno hamując wytwarzanie cieczy wodnistej, jak również poprawiając jej odpływ drogą konwencjonalną i niekonwencjonalną. Wybór ich jest indywidualny dla każdego pacjenta.

W Polsce dostępne są preparaty wszystkich grup leków, jednakże do niedawna dużą barierę w ich stosowaniu stanowiła cena. Obecnie duży nacisk w leczeniu jaskry kładzie się na komfort życia pacjenta oraz jego możliwości współpracy z lekarzem. Stąd coraz więcej pojawia się preparatów łączonych, o dużej sile działania i korzystnym dawkowaniu.

Krople do oczu, choć zdarza się to rzadko, mogą wywoływać działania niepożądane - miejscowe i ogólne. W przypadku pojawienia się nietolerancji preparatu należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu ewentualnej zmiany leku.

Leki przeciwjaskrowe z uwagi na ich mechanizm działania muszą być stosowane regularnie, ponieważ tylko wtedy dają odpowiedni efekt terapeutyczny.

To zależy od pacjenta - wskazówki pomocne w leczeniu jaskry

1. Sumienne przestrzeganie dziennego rozkładu stosowanych leków przeciwjaskrowych, dzięki którym można uzyskać bezpieczne ciśnienie docelowe:
- należy znać nazwy stosowanych leków i ich dawkowanie;
- w przypadku ominięcia dawki leku (godziny podania) należy go natychmiast przyjąć i kontynuować wcześniej stosowany schemat;
- wychodząc z domu na dłużej, należy zabrać lek i zastosować go o wyznaczonej porze;
- wybierając się w podróż, należy przygotować wcześniej listę i odpowiedni zapas stosowanych leków ze szczegółowych określeniem godzin ich przyjmowania;
- należy ściśle przestrzegać stosowania schematu przyjmowania leków, gdyż omijanie poszczególnych dawek może skutkować niezabezpieczeniem oka przed wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego, a tym samym uszkodzeniem jaskrowym.

2. Regularne kontrole okulistyczne w celu oceny skuteczności zastosowanego leczenia, przy czym przyjmowania leków nie wolno przerywać w dniu wizyty kontrolnej.

3. Informowanie lekarza prowadzącego o:
- działaniach niepożądanych stosowanych kropli lub innych niepokojących objawach;
- zmianach leczenia w dotychczas występujących chorobach;
- pojawieniu się nowych schorzeń.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły