sen, senność, bezsenność, spanie

i

Autor: pixabay.com

Sen to zdrowie

Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje. Pod warunkiem, że się… wyśpi

2022-10-28 16:22

Aby człowiek mógł funkcjonować, musi wyspać się. Już po 18 godzinach bycia „na nogach”, większość czuje się tak, jakby miała we krwi… pół promila alkoholu. Ostatni rekord Guinnessa pt. „najdłużej nie spał...” z 2007 r. wynosił 266 godzin. 11 dni bez snu – tyle mogą wytrzymać bez snu niektórzy. Dla większości zagrożeniem dla zdrowia będzie 48 godzin bez snu. Po tym czasie pojawiają się halucynacje i zakłócona zostaje praca mózgu…

Już nie nie notuje się rekordów, ze względów bezpieczeństwa. Przyjęło się, że dorosły człowiek powinien przespać 8-9 godzin, by należycie się zregenerować. Tyle teoria i zalecenia lekarski, a w życiu różnie to bywa. Niektórym wystarczy krótszy sen, niektórzy nie chcą tracić czasu na spanie, skoro uważają, że i tak doba dla nich jest za krótka. Elon Musk (ten od aut elektrycznych marki Tesla i rakiet kosmicznych SpaceX) traci na spanie 6 godzin. Bill Clinton, gdy był prezydentem USA, to spał 5 godzin. Gdy mu zdiagnozowano chorobę serca wysypiał się tyle, ile przeciętny człowiek. Premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher spała w ciągu dobry raptem przez 4 godziny. Co tam jednak bardzo znani ludzie. Masy choć i chciałby sobie pospać, to nic z tego – tylko 2 proc. Polaków uważa się za należycie wyspanych, a 23 proc. – w badaniach wykonanych na zlecenie firmy kosmetycznej Kneipp – uznało, że prawie ciągle czuje się niewyspanymi. W tej grupie najbardziej odczuwają to kobiety. Oczywiście zlecający ma interes przeprowadzaniu takich badań (mało jest sondaży bezinteresownych), ale ich wyniki mogą stanowić temat do przemyśleń nie tylko dla lekarzy, również – choćby – i dla polityków. Polki są niewyspane, bo są… Tak, tak. Są przepracowane pracą na dwa etaty (domową i zawodową)

– Aby dobrze się wyspać, powinniśmy przede wszystkim zadbać o regularne wstawanie. Jeżeli codziennie uczymy swój mózg, że wstaję o tej samej porze, to będzie on wiedział, o której się obudzić. Reguluję się w ten sposób również wydzielanie hormonów takich jak kortyzol, TSH, hormony tarczycy, insulina, hormony głodu i sytości. Nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć godziny zasypiania. Zwykle, jeżeli mamy stały tryb życia, przypada ona o tej samej porze. Ale są takie dni, kiedy jesteśmy bardziej aktywni fizycznie i położymy się dwie godziny wcześniej. To też jest zdrowe. A są takie dni, kiedy nudziliśmy się na kanapie i nasza potrzeba snu spada, więc położymy się później. I jedna, i druga wersja będzie dobra, o ile będziemy wstawać regularnie o tej samej porze – radzi Magda Kaczor – lekarz, specjalista psychiatra dzieci i młodzieży, ekspert Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem.

Bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Nie należy utożsamiać niewyspania się z bezsennością (insomią). To pierwsze to „tylko” dyskomfort stylu życia. Drugie jest jednostką chorobową i w leczeniu wymaga pomocy medycznej i farmaceutycznej, a nie tylko suplementów diety i dobrych rad. Naukowo ten stan określa się jako „zaburzenia zasypiania i utrzymania snu” i mieści się w grupie chorób układu nerwowego. Diagnozuje się ją wówczas, gdy brak snu występuje nie rzadziej niż przez 3 noce w tygodniu od minimum miesiąca. Jeśli w wieku 65+ zasypia się dłużej niż 45 minut (u młodszych – powyżej pół godziny) uznaje się, że są to objawy bezsenności. Najczęstszą przyczyną bezsenności są zaburzenia i choroby psychiczne (od 50 do 60 proc.), szczególnie depresja i stany lękowe. Zaburzeniami zasypiania i utrzymania snu, w stopniu mniejszym lub większym, dotkniętych jest do 30 proc. populacji. Najczęściej stwierdza się je u kobiet oraz osób w podeszłym wieku…

Sonda
Śpisz w piżamie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły