Lekarz dla duszy

2010-04-20 4:00

Przy diagnozowaniu i leczeniu ADHD nie obejdzie się bez wizyty u psychiatry dziecięcego.

Niestety, ciągle na temat tej specjalizacji krążą różne krzywdzące mity. Krzywdzące zarówno dla samego lekarza, jak i pacjenta. Tymczasem wizyta u psychiatry wcale nie oznacza stygmatyzacji.

W cywilizowanych społeczeństwach dbałość o zdrowie psychiczne jest tak samo ważna, jak o zdrowie fizyczne. Na szczęście ta tendencja zyskuje coraz większe zrozumienie również i u nas. Sprzyja temu fakt, iż kontakt z psychiatrą czy przeprowadzane przez niego badania nie należą ani do przykrych, ani bolesnych.

Psychiatria dzieci i młodzieży zajmuje się wieloma zagadnieniami i schorzeniami. Są to zarówno zaburzenia lękowe (m.in. fobie, nerwica natręctw, zaburzenia konwersyjne), zaburzenia zachowania, upośledzenia umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe (np. autyzm), zaburzenia nastroju (depresje, zaburzenia afektywne dwubiegunowe), zaburzenia psychotyczne (m.in. schizofrenia), jak i właśnie ADHD.

Podstawowym narzędziem pracy psychiatry jest wywiad. Dotyczy on dziecka oraz wszystkich członków jego rodziny. Jest to ważne ze względu na możliwe tło genetyczne i środowiskowe problemów dziecka.

Kolejnym etapem tworzenia diagnozy jest badanie dziecka, które może zająć od 1 do 3 spotkań oraz wykonanie badań dodatkowych, np. badań krwi, moczu, EEG, EKG, badań okulistycznych, słuchu, czasami tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, a także badań psychologicznych. Po stworzeniu dokładnej diagnozy lekarz może rozpocząć leczenie farmakologiczne lub terapeutyczne.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły