Lekarze o homeopatii

2009-11-20 3:00

Rozmowa z dr Barbarą Leszczyńską, lekarzem pediatrą, od dziesięciu lat stosującą leki homeopatyczne w swojej praktyce

- Kiedy można zalecać leki homeopatyczne?

- W bardzo wielu przypadkach. Leki homeopatyczne są bardzo skuteczne w leczeniu infekcji - szczególnie wirusowych, w bólach stawowych, w nadpobudliwości u dzieci i w leczeniu skutków przemęczenia lub długotrwałego stresu. W wielu sytuacjach można je podawać równolegle z lekami chemicznymi, uzyskując dzięki temu szybszą poprawę stanu pacjenta. Takie komplementarne podejście, czyli stosowanie homeopatii jako uzupełnienia standardowo stosowanych terapii, istnieje na przykład w Królewskim Szpitalu Homeopatycznym w Londynie, gdzie na każdym z oddziałów, takich jak pediatria, interna, reumatologia czy alergologia, lekarz homeopata regularnie konsultuje pacjentów. Trzeba bowiem podkreślić, że nie ma mowy o rezygnacji z leczenia zaleconego przez specjalistów. Homeopatię stosuje się, by je wspomóc, a jeśli jest to możliwe - ograniczyć ilość stosowanych przez chorego leków chemicznych, zaś w niektórych przypadkach zupełnie je odstawić.

- W jakich więc przypadkach można przyjmować tylko leki homeopatyczne?

- Choćby w przypadku klasycznej opryszczki, gdzie istnieje także możliwość profilaktycznego zastosowania tych leków, tak aby ten problem nie nawracał. Albo inny przykład - medycyna akademicka nie zna w pełni skutecznego leku na kolkę niemowlęcą, za to bardzo często pomagają tu właśnie leki homeopatyczne.

- Czy homeopatia jest popularna w leczeniu dzieci?

- Coraz więcej rodziców się nią interesuje, ponieważ w przypadku leczenia homeopatycznego nie odnotowujemy skutków ubocznych. W pediatrii ta terapia bardzo dobrze się sprawdza. Kiedy dzieci zaczynają chodzić do przedszkola, przynoszą stamtąd całą masę chorób. Przy regularnym stosowaniu leków homeopatycznych chorują coraz rzadziej, a przebieg dolegliwości jest znacznie łagodniejszy. Dobrym przykładem jest skuteczność tego leczenia w często występującym u dzieci przeroście migdałków, z czym wiąże się perspektywa leczenia operacyjnego. Podając leki homeopatyczne, możemy uzyskać tak dobre rezultaty, że lekarze laryngolodzy często odstępują od zabiegu wycinania.

Bardzo dużo kobiet chce leczyć się homeopatycznie w okresie ciąży - z powodu przeziębienia, nudności, bólów głowy czy innych dolegliwości. Zalecając leki homeopatyczne, uzyskujemy bardzo dobre efekty i co ważne - są one bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Zajmuję się leczeniem dzieci i zawsze byłam zwolenniczką unikania silnych leków chemicznych u moich pacjentów, dlatego przed 10 laty zainteresowałam się tym sposobem leczenia. Najlepszym przykładem skuteczności tej terapii jest moja własna córka: obecnie ma już 18 lat i dzięki temu, że była leczona lekami homeopatycznymi, tylko raz w życiu dostała antybiotyk, i to nie przeze mnie zalecony.

- Jaka jest podstawowa różnica między homeopatią a "medycyną akademicką"?

- W homeopatii wychodzimy przede wszystkim od objawów. Kiedy pacjent przychodzi do mnie z katarem, to pytam go - jaki to katar: wodnisty, śluzowy, ropny? Czy występuje częściej w dzień, czy w nocy? Kiedy następuje poprawa lub pogorszenie - w cieple czy w chłodzie? W jakich okolicznościach zachorował? Jakie występują objawy towarzyszące? Wywiad jest szczegółowy i na jego podstawie, po dokładnym badaniu, dobieram odpowiednie leki. A kiedy zmieni się rodzaj kataru, to zmieniam leki na inne, pasujące do aktualnego stanu klinicznego chorego. Natomiast w klasycznej medycynie wygląda to inaczej: dajemy leki na katar i zwykle czekamy przysłowiowych siedem dni, po których katar powinien ustąpić.

- W jakich przypadkach homeopatia sprawdza się najlepiej?

- Podam tu przykład zastosowania leków homeopatycznych w przypadku urazu. Chirurg lub ortopeda włoży pacjentowi złamaną rękę lub nogę w gips i każe czekać, aż kość się zrośnie. My, podając odpowiednie leki, możemy uzyskać zmniejszenie obrzęku, resorpcję krwiaka i przyspieszenie procesu leczenia poprzez szybszy zrost kości. Opisywane są też bardzo dobre efekty leczenia przy zastosowaniu leków homeopatycznych w osteoporozie.

Leki homeopatyczne są też bardzo pomocne u kobiet po porodzie - gdy w czasie karmienia wystąpi "nawał" pokarmu lub objawy zapalenia piersi. Można w takim przypadku zastosować antybiotyk czy nawet zabieg chirurgiczny i z tego powodu zakończyć karmienie, ale przecież nie o to chodzi. Natomiast leki homeopatyczne zadziałają łagodnie i skutecznie, dzięki czemu stan zapalny mija i kobieta może nadal karmić piersią swojego malucha.

- Czy zna pani jakiś szczególnie spektakularny - pod względem skuteczności - przypadek zastosowania homeopatii?

- Mogę podać przypadek z własnego podwórka. Mój mąż podczas uprawiania sportu doznał kontuzji - zerwała mu się wiązka mięśni w łydce. Wiąże się to zwykle z wielkim bólem, krwawieniem, wysiękiem, krwiakiem międzymięśniowym, a co za tym idzie - z długim leczeniem i rehabilitacją. Natychmiast po urazie podałam mu leki homeopatyczne i już na trzeci dzień w niezłej formie poszedł do pracy. Jego kolega miał podobny uraz i zastosowane u niego tradycyjne leczenie trwało dwa tygodnie.

O homeopatii w Watykanie

W dniach 20-21 października tego roku w Watykanie odbyła się konferencja naukowa "Etyka i duchowość zdrowia", której integralną częścią była sesja poświęcona medycynie komplementarnej, w tym terapii homeopatycznej oraz rozwojowi badań w tej dziedzinie.

Konferencja została zorganizowana pod patronatem Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia, jej obradom przewodniczył kard. Paul Poupard, a moderatorem był prof. Louis Rey ze Szwajcarii.

Naukowcy i lekarze z ośrodków akademickich Belgii, Austrii, Szwajcarii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Izraela i Stanów Zjednoczonych przedstawili wyniki najnowszych badań naukowych leków homeopatycznych i roztworów w ultraniskich dawkach oraz wyniki badań klinicznych wskazujących na skuteczność, bezpieczeństwo i komplementarność leków homeopatycznych.

Rosnąca liczba dowodów naukowych oraz wzrastające zainteresowanie pacjentów terapią homeopatyczną stały się powodem do postawienia tezy o "Zobowiązaniu etycznym, polegającym na kształceniu lekarzy i personelu służby zdrowia w dziedzinie medycyny komplementarnej".

Leki homeopatyczne

Wyróżniamy dwie grupy leków homeopatycznych:

Leki pojedyncze, czyli wytworzone z jednego surowca - oznaczone nazwą łacińską. Są one produkowane przez wszystkie laboratoria homeopatyczne i ich nazwy są takie same jak nazwy substancji zastosowanych do ich produkcji: np. Apis mellifica jest łacińskim określeniem pszczoły miodnej, Gelsemium - jaśminu itd. Trzeba przy tym wiedzieć, że leki te - choć wyprodukowane z jednego surowca - tak naprawdę zawierają wiele związków aktywnych decydujących o ich właściwościach leczniczych: alkaloidów, flawonoidów, enzymów, lipidów, olejków eterycznych i innych.

Leki złożone o zastrzeżonej przez producenta nazwie są produkowane z kilku substancji aktywnych, a ich receptura jest opracowana przez specjalistów w celu leczenia konkretnego zespołu objawów.

Leki pojedyncze stosuje się łącznie lub naprzemiennie, w zależności od danego schorzenia - ich dobór i dawkowanie ustala lekarz. Leki złożone mogą być zalecane przez lekarza lub samodzielnie stosowane przez pacjenta, według wskazań zamieszczonych na ulotce.

Dlaczego do leków pojedynczych nie dołącza się ulotek informacyjnych?

Lekarz dobiera lek pojedynczy sporządzony z substancji, która wywołuje objawy najbardziej podobne do objawów zgłaszanych przez pacjenta i związanych z indywidualnym sposobem reagowania chorego. Inaczej mówiąc, dopasowuje lek do objawów, a nie do schorzenia. Dlatego taki sam lek można zastosować w różnych dolegliwościach, którym towarzyszą takie same objawy. Stąd nie jest możliwe załączanie ulotek informacyjnych. Musiałyby one zawierać bardzo wiele wskazań leczniczych i uwzględniać różne sposoby reagowania chorego np. na gorączkę, przez co nie byłyby czytelne i zrozumiałe dla pacjenta.

Homeopatia jest dziedziną medycyny uznawaną przez kraje Unii Europejskiej, które ujednoliciły przepisy odnoszące się do procedur leczniczych w ramach wspólnej dyrektywy Parlamentu Europejskiego

Europejski Dzień Homeopatii

Od dwóch lat, 2 kwietnia obchodzony jest Europejski Dzień Homeopatii, ustanowiony przez Parlament Europejski. W 2009 roku dzień ten był obchodzony pod hasłem "Homeopatia dla zdrowszej Europy - Ponieważ to działa!".

Podczas seminarium zorganizowanego w Parlamencie Europejskim lekarze i pacjenci podkreślali potrzebę uznania leków homeopatycznych za element systemu opieki medycznej w Unii Europejskiej.

Homeopatia staje się coraz bardziej popularnym wśród pacjentów sposobem leczenia. Od wielu lat, zwłaszcza w społeczeństwach szeroko rozumianego Zachodu, odnotowuje się stale wzrastający trend do stosowania leków pochodzenia naturalnego, nietoksycznych i bezpiecznych dla zdrowia.

Wpisuje się on w swoistego rodzaju modę na zdrowy styl życia: preferowanie żywności pochodzącej z naturalnych upraw i hodowli oraz aktywnych form wypoczynku na łonie natury.

Z ankiety przeprowadzonej przez lekarzy z Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej (PTHK) wynika, że ich pacjenci wybierają leczenie homeopatyczne ze względu na naturalny charakter i bezpieczeństwo oraz to, że nie powoduje skutków ubocznych.

Inne wskazywane motywy to: indywidualne podejście lekarza do chorego, próba zdiagnozowania przyczyny dolegliwości oraz pobudzenie naturalnych mechanizmów obronnych organizmu.

Pacjenci o homeopatii

Renata P.: "Po zastosowaniu leczenia homeopatycznego mój stan zdrowia znacznie się poprawił. Podjęłam próbę takiego leczenia po dwóch miesiącach bezskutecznego przyjmowania leków chemicznych i przebywania na zwolnieniu lekarskim z powodu złego funkcjonowania błędnika. Od roku pracuję, łagodne nawroty choroby zdarzają się jeszcze, ale nie muszę brać zwolnienia lekarskiego".

 K. M. P.: "Od kilku lat leczę się wspólnie z dziećmi u lekarza homeopaty. Jestem bardzo zadowolona i wdzięczna za możliwość takiej formy leczenia".

MITY I PRAWDA o HOMEOPATII

Mit 1

Podczas stosowania leków homeopatycznych należy unikać mięty, pikantnych przypraw, kawy i alkoholu.

Nieprawda! Nie musimy wyrzekać się ani kawy, ani aromatycznych potraw, ani lampki wina czy używania pasty do zębów zawierającej miętę. Natomiast zaleca się przyjmować leki pół godziny przed lub po spożyciu posiłku

Mit 2

Leki homeopatyczne należy przechowywać w specjalnych warunkach i nie należy dotykać ich palcami.

Nieprawda! Należy jednak przestrzegać ostrzeżeń odnoszących się do każdego rodzaju leków: nie powinno się ich pozostawiać w zbyt wysokiej temperaturze i w sąsiedztwie produktów bardzo aromatycznych. Trzeba też dobrze zamknąć opakowanie leku po zażyciu zaleconej dawki. Stosowana obecnie technologia produkcji leków zapewnia ich większą odporność na dotyk, ale podobnie jak w przypadku innych leków i ze względu na zasady higieny, lepiej nie dotykać ich bez potrzeby.

Mit 3

Nie należy stosować leków homeopatycznych wraz z innymi lekami.

Nieprawda! Leki homeopatyczne mogą być przyjmowane równolegle z innymi lekami i lekarze zalecają je często jako uzupełnienie terapii lekami chemicznymi.

Mit 4

Leczenie homeopatyczne jest skuteczne, ale działa powoli i trzeba długo czekać na efekt.

Nieprawda! Szybkość działania leku homeopatycznego zależy od charakteru schorzenia. W przypadku choroby o nagłym początku i ostrym przebiegu dobrze dobrany lek może przynieść natychmiastową poprawę.

Natomiast w chorobach przewlekłych trzeba czekać dłużej na efekt leczenia - podobnie jak przy stosowaniu leków chemicznych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły