Ten raport jest aktualizowany raz w miesiącu. W grudniu najlepiej z epidemią radzą sobie wspomniana Nowa Zelandia (85,6 pkt.) oraz Tajwan (82,4). Trzecie miejsce należy do Australii (81). W pierwszych dwóch państwach śmiertelność związana z SARS-CoV-2/COVID-19 w obrachunkowym miesiącu wyniosła ZERO procent. Tyle samo wynosi całkowita liczba zgonów na milion mieszkańców w Tajwanie (w Nowej Zelandii – 5). W ocenie używa się 10 wskaźników, m.in. dziennego przyrostu zakażeń, śmiertelności na COVID-19, wpływu obostrzeń na funkcjonowanie gospodarki czy wolności obywateli w przemieszczaniu się itd. W grudniu po raz pierwszy pojawił się nowy wskaźnik: procent populacji danego państwa, jaki może być zaszczepiony po uwzględnieniu wielkości zamówionych dostaw szczepionek. W tym ostatnim przypadku Nowa Zelandia ma 246,8 proc. pokrycia, Tajwan – 26,2 proc., a Australia – 229,9.
A jak stoi w tym rankingu Polska. Jak już wspomnieliśmy jest na 47. miejscu. z 47,1 punktami na koncie. Mamy 172,4 proc. pokrycia w szczepionkach. Na marginesie: to wskaźnik dla wszystkich państw Unii Europejskiej. Pozycję dzielimy z Iranem. Ma tyle samo punktów, co Polska, ale tylko szczepionek mają dla 5 proc. populacji. Wyprzedzamy Rumunię (46,3 pkt.), Włochy (45,8) i Grecję (44,7 pkt.). Z sąsiadów naszych Czechy są na 42. miejscu, Niemcy na 21., a Rosja na 18. Dlaczego nie ma Słowacji i Ukrainy? A dlatego, że w zestawieniu Bloomberg uwzględniał tylko państwa, których PKB roczny przekracza 200 mld USD. Jak widać jesteśmy na końcu tabeli (zamyka ją Meksyk – 35 pkt. i szczepionki dla 119 proc. populacji), ale za to wśród najbogatszych państw. Tym się możemy pocieszać.
Bloomberg L.P. to jedna z największych w świecie agencji prasowa. Specjalizuje się w dostarczaniu informacji finansowych i gospodarczych. Siedziba firmy znajduje się na Manhattanie. Bloomberg został założony w 1981 r. przez Michaela Bloomberga.