Oprócz jednostek poradnianych, w budynku nr 1, na ośmiu tysiącach metrów kwadratowych, znajdziemy między innymi oddział chemioterapii dziennej czy tzw. chirurgię jednego dnia z dwoma salami operacyjnymi.
- W dotychczasowym budynku była ciasnota. Teraz mamy sześć kondygnacji. W nowym budynku mamy rejestrację główną z systemem kolejkowym, zespół poradni specjalistycznych, składający się m.in. z poradni onkologicznej, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, radioterapii czy poradni leczenia bólu - wylicza prof. Elżbieta Starosławska, dyrektor COZL.
W sumie poradni znajduje się ok. trzydzieści. Większość z nich już działa, a pacjenci przyjmowani są od poniedziałku. Część czeka na kontraktowania. Kilka to zupełnie nowe jednostki, jak Poradnia Diabetologiczna, Medycyny Nuklearnej, Transplantologiczna czy Poradnia Kardiologiczna.
Powierzchnia użytkowa całego Budynku nr 1 – 8.204,80 m2
Budynek 6- kondygnacyjny:
Niski Parter,
Wysoki Parter,
Piętra 1-4.
W budynku nr 1 zlokalizowane są, m.in.:
Rejestracja główna.
Zespół Poradni Specjalistycznych, w tym m.in.:
Poradnia Onkologiczna,
Poradnia Chirurgii Onkologicznej,
I Poradnia Ginekologii Onkologicznej,
Poradnia Otorynolaryngologiczna,
Poradnia Radioterapii,
Poradnia Chemioterapii,
Poradnia Leczenia Bólu,
Poradnia Medycyny Paliatywnej,
Poradnia Genetyczna,
Poradnia Profilaktyki Chorób Piersi,
Poradnia Psychologiczna,
Poradnia Proktologiczna,
Poradnia Okulistyczna,
Poradnia Okulistyczna dla dzieci,
Poradnia Immunologiczna,
Poradnia Endokrynologiczna,
Poradnia Urologiczna,
Poradnia Chirurgii Ogólnej,
Poradnia Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej,
Poradnia Gastroenterologiczna,
Poradnia Hematologiczna,
II Poradnia Ginekologii Onkologicznej,
Poradnia Audiologiczna,
Poradnia Foniatryczną,
Poradnia Anestezjologiczna,
Poradnia Chirurgii Plastycznej,
Poradnia Kardiologiczna,
Poradnia Transplantologiczna,
Poradnia Medycyny Nuklearnej,
Poradnia Diabetologiczna.
Chirurgia Jednego Dnia z dwoma salami operacyjnymi.
Apteka Szpitalna.
Oddział Chemioterapii Dziennej.
Dyrekcja planuje jeszcze otwarcie kawiarni i stołówki z żywnością ekologiczną wydawaną przez kuchnię szpitalną. - To od kilku lat było moje marzenie, na wzór najlepszych polskich i światowych onkologii - dodaje szefowa COZL.
W ramach inwestycji, do oddania pozostał jeszcze budynek nr 3. Na jego doposażenie potrzeba 42 miliony złotych. Łączny, szacowany koszt rozbudowy COZL to 555 milionów złotych. Rozbudowa i modernizacja planowo powinna zakończyć się w styczniu 2020 roku. Do tej pory projekt pochłonął ponad 467 milionów złotych. Według planów na 2020 rok, na inwestycję (w tym doposażenie) zabezpieczono prawie 41 milionów złotych, najwięcej - ponad 21,5 miliona z budżetu województwa, ponad 15 milionów z RPO, prawie 4 miliony 400 tysięcy złotych z budżetu Państwa.
- Bez zmian personalnych nie byłoby to możliwe. Zrobimy wszystko, aby po wielu zawirowaniach tę inwestycję wspomóc i dokończyć, także z pomocą środków z województwa - mówi Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego.
Obecnie procedowany jest też wniosek o 120 milionów złotych ze środków BP. Pieniądze potrzebne są na zakup brakującego sprzętu medycznego i wyposażenie COZL po zakończeniu projektu rozbudowy i modernizacji placówki tak, aby w pełni mogła służyć pacjentom.
COZL w upływającym roku przyjął 64 tys. pacjentów (dane do listopada 2019).