Badania, prowadzone na specjalnie wyselekcjonowanych do tego myszach, wykazują potencjał pozyskanej substancji, zwłaszcza w tzw. późnej chorobie Alzheimera. A to szczególnie cenne odkrycie.
– Większość leków działa krótkotrwale, pacjenci mają zaburzenia pamięci, a choroba na tym etapie postępuje – tłumaczy dr hab. n. farm. Tomasz Mroczek z Katedry i Zakładu Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Wytypowany związek ma wyraźnie opóźniać procesy demencyjne u chorych myszy, stąd nadzieja badaczy na rozwój badań i ich komercjalizację.
Badania kliniczne
Naukowcy są na etapie patentowania wyników swoich badań. Następnymi etapami będą badania kliniczne z udziałem pacjentów i komercjalizacja substancji w postaci leku. Aby substancja została jednak wprowadzona na rynek, musi przejść pozytywnie badania kliniczne.
– Do tego jeszcze długa droga. My mamy jednak to szczęście, że wytypowaliśmy coś, co wykazuje ten potencjał, ale potrzebny jest szereg badań, żeby zacząć przeprowadzać badania kliniczne, a potem pozostaje nam przy pomocy Centrum Transferu Wiedzy znaleźć jakiegoś potencjalnego zainteresowanego inwestora – tłumaczy dr hab. n. farm. Krystyna Skalicka-Woźniak z Katedry i Zakładu Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Badane, w Samodzielnej Pracowni Chemii Produktów Pochodzenia Naturalnego przy Katedrze i Zakładzie Farmakognozji, związki wykazują także działania antypadaczkowe i antydepresyjne. To pokłosie wieloletnich eksploracji naukowców. Obecny projekt koncentruje się jednak na chorobie Alzheimera. Lubelscy badacze współpracują z ośrodkiem z Turcji.