Czy z małpią ospą będzie jak z koronawirusem, którego naukowej nazwy nie znają bodaj tylko najmłodsze przedszkolaki? To się okaże. Można tylko spekulować. W sobotę dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, obwieszczając decyzję o ogłoszeniu PHEIC (Public Health Emergency of International Concern – zagrożenie zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym) podkreślił, że epidemia małpiej ospy się rozszerza. Zachorowania na tę, jak sam jej nazwa wskazuje, odzwierzęcą chorobę, stwierdzono w ponad 70 państwach. – Jest to nadzwyczajna sytuacja, którą można zakwalifikować jako globalny stan wyjątkowy. Decyzję powinna wydać komisja ekspercka WHO (Komitet ds. Sytuacji Kryzysowych WHO). Wiadomo już, dlaczego dyrektor generalny WHO ogłosił ją z kilkudniowym opóźnieniem. Otóż – podkreślają to światowe agencje prasowe – wśród ekspertów nie było wspólnej zgody co do określenia małpiej ospy globalnym stanem wyjątkowym. 21 lipca, dopiero na drugim posieczeniu komisji, doszło do głosowania. Sześć głosów oddano „za”, a dziewięć – „przeciw”. Dyrektor generalny WHO zdecydował, że trzeba ogłosić PHEIC.
Od 1 stycznia 2022 r. do 20 lipca 2022 r. do WHO zgłoszono 14 533 prawdopodobnych i potwierdzonych laboratoryjnie przypadków (w tym 3 zgony w Nigerii i 2 w Republice Środkowoafrykańskiej) z 72 krajów na całym świecie. „Większość zgłoszonych przypadków małpiej ospy występuje obecnie u mężczyzn, a większość z tych przypadków występuje wśród mężczyzn, którzy określili się jako homoseksualiści, biseksualiści i inni mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami” – stwierdzono na stronie internetowej WHO. Światowa Organizacja Zdrowia wydała mnóstwo zaleceń w związku z arbitralnym uznaniem, przez szefa WHO, małpiej ospy jako PHEIC.
Do 21 lipca Public Health Emergency of International Concern – zagrożenie zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym WHO ogłaszała sześciokrotnie. Było to w przypadku wybuchów epidemii (ptasiej) grypy H1N1, polio, Zika, COVID-19 i dwukrotnie w przypadku epidemii Eboli. Globalne stany zagrożenia dla COVID-19 i polio nadal są obowiązujące.