Grypa

i

Autor: Canva Pro

Dajmy sobie pomóc

MAMY czas na zdrowie

2023-11-29 16:58

Co druga pracująca matka w Polsce nadal pracuje, nie rezygnując z niej nawet w sytuacji, kiedy jest przeziębiona czy ma grypę. Tak wynika z badań, przeprowadzonych przez firmy badawcze IPSOS i SW Research, na zlecenie Haleon, producenta leku Theraflu oraz Fundacji Share the Care. Dlaczego tak się dzieje? Głównie dlatego, że pracujące matki chcą pokazać pracodawcy, jak poważnie wypełniają swoje obowiązki, a obawiają się, że ten mógłby patrzeć „krzywym okiem” na to, że biorą zwolnienia.

Bo chociaż postrzeganie przez pracodawcę pracujących mam się zmienia, to wciąż są tacy, którzy nie dostrzegają ich potrzeb. 2 na 3 pracujące matki twierdzą, że nie mogą wziąć wolnego, bo nie ma kto ich zastąpić, co trzecia obawia się, że wzięcie wolnego będzie miało negatywny wpływ na rozwój jej kariery zawodowej. – Pomimo tego, że Kodeks Pracy daje możliwość wzięcia zwolnienia lekarskiego podczas choroby, obawa ze skorzystania z tego prawa jest realna wśród znacznej części pracowników – mówi Karolina Adrian, prezeska i współzałożycielka Fundacji Share the Care, której celem jest doprowadzenie do równego podziały praw i obowiązków rodzicielskich. - A niesprawiedliwy podział obowiązków między matką a ojcem dziecka jest w naszym kraju dość powszechny. Stąd zrodził się pomysł stworzenia zbioru zaleceń, które mają pomóc kobietom zmienić swoje podejście i dać sobie czas na odpoczynek, kiedy wymaga tego sytuacja. Tak powstał Kodeks „MAMY czas na zdrowie”.

Znajdują się w nim m. in. wskazówki, jak nabrać pewności siebie, żeby bez żadnych zahamowani poinformować pracodawcę o konieczności wzięcia zwolnienia, jak nauczyć się odpuszczania i mówienia o swoich potrzebach, a przede wszystkim, jak uświadomić sobie, że praca podczas choroby, nawet, wydawałoby się, tak „błahej”, a w istocie niebłahej, bo mogącej grozić poważnymi konsekwencjami, jest obarczona wielkim ryzykiem.  Organizatorzy kampanii MAMY czas na zdrowie, przygotowali ponadto zestaw narzędzi, zarówno dla pracujących matek, jak i ich bliskich, a są wśród nich m. in. : internetowa platforma edukacyjna z filmami oraz sersie warsztatów, i wyjątkowy przewodnik z praktycznymi wskazówkami i ćwiczeniami.  

Organizatorzy liczą, że kampania doprowadzi do realnej zmiany sytuacji. I zachęcają do wejścia na stronę www.mamyczasnazdrowie.pl, zapoznania się z materiałami i udostepnienia Kodeksu „MAMY czas na zdrowie z hashtagiem #mamyczasnazdrowie w mediach społecznościowych.

- Pamiętajmy, że prawdziwa i trwała zmiana zaczyna się od małych kroków. Rozejrzyjmy się dokoła. Może akurat pracująca mama z naszego otoczenia właśnie zachorowała i potrzebuje pomocy? Właśnie budujemy świat przyjazny pracującym matkom, szczególnie kiedy chorują – mówi Karolina Adrian.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły