Mastektomia czyli amputacja piersi, bez względu na to, jaką techniką jest wykonywana, jest poważną operacją. Mastektomia trwa zwykle 1-2 godziny. Czas operacji się wydłuża, gdy konieczne jest usunięcie węzłów chłonnych lub wykonywana jest jednocześnie operacja rekonstrukcji amputowanej piersi.
Mastektomia: przed operacją
Przed operacją wykonywane są badania, których celem jest ocena stanu zdrowia pacjentki. Przeprowadza się również wywiad anestezjologiczny - lekarz musi wiedzieć o wszystkich przyjmowanych lekach (również tych bez recepty czy ziołowych). W dniu operacji nie wolno nic jeść.
Mastektomia: przebieg operacji
Chirurg wykonuje nacięcie i usuwa tkankę piersi. Tkanka piersi zostaje następnie wysłana do laboratorium w celu zbadania pod mikroskopem, czy zmiany są łagodne czy złośliwe. Ponadto zwykle wprowadza się dreny - rurki odprowadzające nadmiar krwi i płynów z tkanek po zamknięciu rany. Następnie chirurg zszywa skórę. Po operacji usunięcia piersi niekiedy zakłada się opatrunek uciskowy.
Mastektomia: po amputacji piersi
Po mastektomii, w zależności od jej rodzaju, pacjentka, która nie ma powikłań, spędza w szpitalu do tygodnia. O tym, jak należy obsługiwać dreny informuje pacjentkę pielęgniarka. Dopóki szwy się nie wchłoną lub nie zostaną wyjęte nie należy brać prysznica ani kąpieli - myć można się jedynie gąbką. Należy również wykonywać wszystkie zalecone przez lekarza ćwiczenia, ale unikać wysiłku fizycznego.Pierwsza wizyta kontrolna następuje po tygodniu od mastektomii - oprócz sprawdzenia stanu rany czeka ją rozmowa z lekarzem na temat dalszego leczenia. W trakcie kolejnej wizyty kontrolnej lekarz usuwa szwy (jeśli założono nierozpuszczalne) oraz zazwyczaj również dreny odprowadzające krew i płyny z miejsca nacięcia.
Mastektomia: możliwe powikłania
Mastektomia to poważna operacja, więc należy liczyć się z możliwością wystąpienia powikłań związanych ze znieczuleniem i ewentualną infekcją. Objawy, które świadczą o powikłaniach po mastektomii i wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem to:
- gorączka
- oznaki infekcji (mocno czerwony odcień w miejscu nacięcia)
- zwiększone wydzielanie płynu
- rozejście się szwów
Poza tym, niekiedy może pojawić się drętwienie i martwica skóry piersi, która wymaga ponownej operacji. Jeśli w trakcie mastektomii usunięto również węzły chłonne, może wystąpić opuchnięcie ręki i uszkodzenie nerwu w okolicy pach.