Od początku pandemii lekarze mają pełne ręce roboty

i

Autor: freepik.com Od początku pandemii lekarze mają pełne ręce roboty

Medycy szczepią się przeciw C-19 . Tylko brać z nich przykład!

2021-05-29 13:26

Jest takie powiedzenie” „szewc bez butów chodzi”. Jeszcze kilka miesięcy temu przez media przetaczały się wiadomości o tym, że lekarze i pozostały personel medyczny jakoś nie bardzo chce się szczepić przeciwko COVID-19. Ostatnie dane z Ministerstwa Zdrowia pokazują, że porzekadło o szewcu i butach zasadniczo jest nieaktualne.

Realizatorzy Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 doskonale zadawali sobie sprawę, że „przykład idzie z góry”. I nie czarujmy się – kiedy ogłoszono, że pierwsi będą szczepieni przeciwko C-19, wówczas tylko szczepionką produkcji Pfizer/BioNtech, pracownicy medyczni (lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, administracja ochrony zdrowia), to wówczas prawdopodobnie z wielkim niepokojem oczekiwali reakcji medyków.

I te obawy nie były bezpodstawne, bo bazowały na zainteresowaniu szczepieniem się, m.in. przez lekarzy, przeciwko grypie. A w tej materii rzecz miała się poniżej oczekiwań epidemiologów. Nim nastała epidemia SARS-CoV-2/COVID-19 to według statystyk przeciwko grypie szczepiło się tylko 6 proc. polskich pracowników medycznych. W krajach Unii Europejskiej było to średnio 30 proc. (dane European Centre for Disease Prevention and Control - ECDC), a w USA – 81 proc. (dane Centers for Disease Control - CDC). Podkreślić należy, że dystrybucja producencka szczepionek przeciw grypie opiera się, określmy to tak, na popycie na szczepienia w poprzednim sezonie grypowym. Mówiąc wprost: jeśli w Polsce na grypę szczepiło się kilka procent populacji, to nawet gdyby chęć wyraziło kilkadziesiąt procent, to nie byłoby odpowiedniej podaży s

Nowy spot zachęcający do szczepienia na koronawirusa

Koniec końcem można uznać, że medycy nie zawiedli organizatorów Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. O tym świadczą zestawienia zawarte w tabeli, którą otrzymaliśmy z Ministerstwa Zdrowia (stan na 25 maja). Można dane sobie przeanalizować i wyciągnąć wnioski. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że gdyby podobne statystyki odnosiły się do całej populacji, to rząd nie musiałby zachęcać do szczepień „szczepionkowym” lotkiem.

szczepienia medycy 25 V 2021

i

Autor: Ministerstwo Zdrowia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły