PCPM pomoc humanitarna medycy

i

Autor: PCPM

Medyku, możesz sprawdzić się w ekstremalnych sytuacjach. Trwa REKRUTACJA

2021-04-14 16:00

Medyczny Zespół Ratunkowy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej gotowy jest do kolejnych misji. Chce uzupełnić swój skład w otwartej redukcji. Zaproszenie kierowane jest do lekarzy, pielęgniarek, strażaków, ratowników medycznych i GOPR i ratowników innych specjalizacji. Jeśli tylko ktoś chce uczestniczyć w humanitarnych misjach, jako wolontariusz, to Centrum zaprasza.

Oprócz chęci do niesienia pomocy za granicami Polski kandydat powinien mieć potwierdzone kwalifikacje zawodowe, posługiwać się angielskim na tzw. poziomie komunikatywnym. Pożądana jest dobra kondycja finansowa oraz brak... lęku wysokości i klaustrofobii. Trzeba być przygotowanym, że kilka razy w roku będzie się uczestniczyło w specjalistycznych szkoleniach. Na co dzień członkowie 100-osobowej grupy MZR najczęściej pracują w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Rekrutacja wolontariuszy do tej elitarnej grupy jest kilkuetapowa. Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM. Członkowie Zespołu dziś wspierają swoje macierzyste placówki oraz szpitale tymczasowe w całej Polsce, ale rok temu bez wahania ruszyli wspomóc swoich włoskich kolegów w Brescii w szczycie pandemii na południu Europy.

– Do roku 2020 nasze przygotowania skupiały się na pomocy ofiarom nagłych katastrof, takich jak trzęsienia ziemi. Od marca 2020 r. jesteśmy jednak jednym z najbardziej aktywnych zespołów medycznych, działających pod egidą WHO, w odpowiedzi na pandemię COVID-19. Od stycznia 2021 r. możemy także realizować misje pod auspicjami Unii Europejskiej, zaś potrzeby na wsparcie polskich specjalistów jest ogromne. Tylko od stycznia 2021 roku dostaliśmy zaproszenie do wsparcia szpitali aż ośmiu państwach w zakresie walki z pandemią COVID-19. Współpraca z Medycznym Zespołem Ratunkowym PCPM również szansa na zdobycie unikalnego doświadczenia, niedostępnego w żadnych medycznych publikacjach, także w trudnych warunkach terenowych – zachęca dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji PCPM.

W świecie takich zespołów jest trzydzieści. W Europie jest kilka. W Polsce jest jedynym. Jest też jednym z siedmiu w świecie, certyfikowanych przez WHO, prowadzonych przez NGO (non-government organization – organizacja pozarządowa). Gdyby gdzieś w świecie doszło, np. do trzęsienia ziemi, i potrzebna byłaby pomoc medyczna, to polska ekipa na miejscu zamelduje się w ciągu 48 godzin. Ok. 20-osobowy zespół interwencyjny może działać poza granicami Polski, przy zachowaniu samowystarczalności, do czterech tygodni. MZR PCPM do akcji udaje się z własnymi namiotami szpitalnymi, z zapasem niezbędnych (w zależności od rodzaju prowadzonej akcji) medykamentów dla 1,4 tys. pacjentów, systemami oczyszczania wody, produkcji energii itp. W sumie udaje się z pomocą, transportując z sobą do 5 t sprzętu, wyposażenia, żywności, leków itd.

Dotychczas ratownicy PCMP uczestniczyli w akcjach pomocowych m.in. po trzęsieniu ziemi w Nepalu (2015 r.), w kryzysie humanitarnym w irackim Kurdystanie (2016 r.), w pomocy w Libanie dla uchodźców z ogarniętej wojną domową Syrii (2015-2017 r. Prowadzili również szkolenia medyczne m.in. w Palestynie, Kenii i Libanie. W czasie epidemii SARS-CoV-2/COVID 19 Zespół działał poza Bergamo także w covidowym szpitalu w Addis Abebie, w stolicy Etiopii. Podobne zadania ma do wykonania Europejski Korpus Medyczny (European Medical Corps). Tworzą go zespoły ratownictwa medycznego „wydelegowane” przez państwa członkowskie UE, na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowych. Polska ma także swój udział w tworzeniu Korpusu. Zasadniczo terenem jego działania jest Europa, ale gdy zachodzi taka potrzeba, to EEM operuje poza kontynentem. W 2019 r. członkowie Korpusu pomagali zwalczać epidemię odry w Samoa, a w Mozambiku nieśli pomoc ofiarom cyklonu W ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności 11 krajów członkowskich stworzyło zapewnia 14 zespołów – medycznych, laboratoriów mobilne, lotniczego transportu medycznego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły