Jest odpowiedź Biedronki na podatek cukrowy: W ofercie nowa biedronkowa cola. Ile kosztuje?

i

Autor: Pixabay

Miłośnicy słodkich napojów SĄ WŚCIEKLI, a lekarze chwalą PODATEK CUKROWY

2021-01-09 18:34

Dlaczego klienci złorzeczą, wiadomo. Jest drożej. A lekarze z zadowoleniem przyjęli wprowadzenie tzw. podatku cukrowego, bo uważają, że nadmierne spożycie cukru jest problemem nie tylko dorosłych Polaków, ale przede wszystkim dzieci. Ich zdaniem, medyków - nie dzieci, opodatkowanie słodkich napojów winno wyjść nam na zdrowie.

Swoją drogą ciekawe, dlaczego ich producenci nie dają na rynek napitków „wytrawnych” z instrukcją ich ewentualnego dosłodzenia? Polskie dzieci jedzą najwięcej cukru w Europie, te poniżej dziesięciu lat – aż 95 g dziennie, czyli 19 łyżeczek – zwracają uwagę w komunikacie prasowym lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ). Czy ktoś byłyby w stanie zjeść tyle „suchego” cukru? Mało kto. Od wielu lat lekarze trąbią na alarm, że napoje (prze)słodzone są niezdrowe dla dzieci, które pochłaniają je w niebotycznych ilościach. W 100 ml najpopularniejszego w świecie napoju, którego receptura jest ściśle strzeżona, jest 10,6 g cukru.

Bożena Janicka, prezes PPOZ, przypomina, jakby ktoś zapomniał oraz informuje, jakby ktoś nie wiedział, że „dieta bogata w cukier zwiększa ryzyko cukrzycy, a spożywanie cukru – podobnie jak alkohol – uzależnia”. Jarosław Król, członek zarządu PPOZ podkreśla, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że maksymalną dzienną dawką cukru w diecie (zatem także i w napojach) jest 50 g. „Według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego – kobiety 6 łyżeczek na dzień (do 25 g), mężczyźni – 9 (do 37 g). Tymczasem przeciętny Amerykanin zjada 22 łyżeczki cukru dziennie, a Polak – 24”.

Wyższy podatek od małpek. Zobacz, jak Polacy wykiwali rząd. Felieton "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 174 [WIDEO]

Cukier to nie tylko sacharoza, biały lub brązowy kryształ z cukierniczki. Producenci żywności używają także i tak cukrów jak: dekstroza, fruktoza, galaktoza, maltoza, maltodekstryna, syrop glukozowo-fruktozowy,, syrop kukurydziany, syrop jęczmienny itd. Ktoś komuś zabroni odżywiać się niezdrowo? Lekarze apelują, alarmują i nic. Tzw. spożycie cukru w Polsce rośnie. Podatek cukrowy ma to przystopować. Choć nie samymi napojami lubimy się osładzać. Rząd może by i chciał, ale nie może wprowadzić podatku cukrowego na wszystko, co zawiera sacharozę. A lubimy, lubimy słodkie. Statystyczny obywatel pochłania 44,5 kg cukru rocznie, to jest o prawie 12 kg więcej niż przed dekadą. W efekcie przybywa otyłych i z nadwagą. A jedno i drugie to główne przyczyny wielu chorób, przede wszystkim cukrzycy i nadciśnienia.

Szacuje się, że w Polsce blisko 1,4 tys. zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem. Osoba, której zgon można powiązać z konsekwencjami ich nadmiernego spożywania, żyje przeciętnie o 15 lat krócej niż średnio osoba w jej wieku. Z raportu „Cukier, otyłość – konsekwencje” przygotowanego przez analityków Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że aż 3 na 5 dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły. Równie niepokojące są dane dotyczące dzieci i młodzieży do 20. roku życia – 44 proc. chłopców i 25 proc. dziewcząt ma nadwagę, z kolei otyłość to problem 13 proc. chłopców i 5 proc. dziewcząt.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły