Adam Niedzielski. Konferencja ministra zdrowia

i

Autor: TOMASZ GZELL/PAP Adam Niedzielski. Konferencja ministra zdrowia

Zagrożenia

Minister informuje: mniej hospitalizowanych dzieci z powodu infekcji grypowych i RSV!

2023-01-17 14:38

I to jest dobra wiadomość w świecie, w którym informacje o tym, że „źle się w nim dzieje” górują nad tymi z optymistycznym przesłaniem! Minister zdrowia Adam Niedzielski powiadomił (17 stycznia), z pomocą Twittera, że… chyba fala infekcji grypowych i RSW, która szczególnie jest groźna dla dzieci, słabnie. „Z powodu infekcji grypowych i RSV mamy o 10 proc. mniej zajętych łóżek w porównaniu do ubiegłego tygodnia" – obwieścił szef resortu zdrowia. Co wcale nie znaczy, ze wirusy grypy i RSV skapitulowały. Sezon grypowy jeszcze się nie skończył.

Trudno jest, nie tylko laikowi, stwierdzić, czy jest się zarażonym wirusem grypy, RSV (syncytialny wirus nabłonka oddechowego (respiratory syncytial virus – RSV, odkryto go w 1956 r. ) czy też nieco zapomnianym i przez to bagatelizowanym SARS-CoV-2 wywołującym COVID-19. Zdiagnozowaniu ma pomóc Combo Ag, tzw. test potrójny. Używając fachowego nazewnictwa, to test z grupy szerokospektralnych, czyli obejmujących nie tylko jeden patogen, ale ich kombinację. Od 1 stycznia 2023 r. lekarze rodzinni zostali zaopatrzeni w takie bezpłatne testy. Jak ktoś sobie chce go kupić, to wyda ok. 30 zł. Przeciw grypie można się zaszczepić, do czego namawiają lekarze i Ministerstwo Zdrowia. Jeśli ktoś nie znalazł się w grupie, dla których ta szczepionka jest refundowana, to wydatek nieco większy niż na zakup Combo Ag nie powinien być znaczący.

Chętnych do szczepień przeciw grypie jest zbyt mało, mimo szeroko zakrojonej popularyzacji tej formy profilaktyki. Znacząco inaczej jest ze szczepionką „na RSV”. Tej, jak na razie, najzwyczajniej nie ma! Dlatego najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia przed zakażeniem jest immunoprofilaktyka, czyli podanie gotowych przeciwciał. A ta procedura nie jest refundowana, z wyjątkiem przypadków dotyczących wcześniaków urodzonych najpóźniej w trzydziestym drugim tygodniu ciąży, maksymalnie do pierwszego roku życia. Być może to zmieni się, gdy w marcu będzie tworzona nowa lista refundacyjna. Aktualnie pełna immunoprofilaktyka w kierunku RSV kosztuje takie pieniądze, że mało kto z tzw. statystycznych Polaków może sobie na nią pozwolić.

W. KRASKA: GRYPA TEŻ MOŻE ZABIJAĆ

„Rozpoczęte ferie zimowe powinny jeszcze bardziej wyhamować zakażenia” – ocenił minister Niedzielski na Twitterze. W pierwszej połowie stycznia zanotowano w Polsce ponad 559 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń –podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego– Państwowy Instytut Badawczy. Z powodu grypy zmarły w tym czasie 33 osoby. Dla porównania (wg raportowania resortu zdrowia): w poniedziałek (16 stycznia) zdiagnozowano 504 przypadki zarażenia się SARS-CoV-2, a zmarło 13 osób z COVID-19. Od początku epidemii SARS-CoV-2/COVID-19 do 16 stycznia zmarło w Polsce 118 660 osób z COVID-1.

Sonda
Czy zaszczepisz się przeciwko grypie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły