Tarczyca

i

Autor: Kateryna Kon/Shutterstock.com

„Motyle pod ochroną”. Kampania zainaugurowana w Światowym Dniu Tarczycy

2021-05-25 17:14

Co piąty Polak ma problemy z tarczycą, a co drugi z chorujących nawet o tym nie wie. Nadczynności lub niedoczynności tarczycy, choroby Hashimoto, choroby Gravesa-Basedowa, to najczęstsze schorzenia wynikające ze złego funkcjonowania tego gruczołu. Jest też rak tarczycy uważany jest za stosunkowo rzadki nowotwór, jednak jego rozpoznania stanową ok. 20 proc. diagnoz nowotworów złośliwych wśród młodych dorosłych, czyli osób między 20. a 40. rokiem życia.

Każdego roku w Polsce przybywa ok. 3,5 tys. chorych na raka tarczycy. Tarczyca przypomina kształtem motyla. To stąd nazwa kampanii edukacyjnej „Motyle pod ochroną”. Zgrubienia w przedniej części szyi, powiększenie węzłów chłonnych szyi, chrypka, zmiana barwy głosu, trudności z przełykaniem – mogą być objawami raka tarczycy i wymagają diagnostyki – wskazują organizatorzy tej akcji. Bo wczesne zdiagnozowanie nowotworu jest gwarancją wyleczenia. Wówczas 90 proc. przypadków terapia raka tarczycy kończy się sukcesem. Kreatorem pierwszej w Polsce takiej akcji profilaktycznej są Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

– To inicjatywa, która dostarczy rzetelnych informacji na temat raka tarczycy, metod leczenia i badań kontrolnych. Chcemy w ten sposób poprawić komfort życia pacjentów, którzy w momencie diagnozy stają w bardzo trudnej sytuacji. Wieloletnie doświadczenie i spotkania z pacjentami pokazały nam, że praktyczna wiedza o tym, jak wygląda terapia w raku tarczycy, jakie są jej konsekwencje oraz na co pacjent powinien się przygotować jest znaczącym wsparciem. Chcemy sprawić, by wiedza na ten temat była powszechnie dostępna i zgromadzona w jednym miejscu – opowiada o kampanii Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki.

Czy powinien powstać NFZ dla zwierząt?

Ta kampania nie sprowadza się li tylko do opublikowania komunikatu na okoliczność Światowego Dnia Tarczycy. Powstał specjalny poradnik dla chorych z rakiem tarczycy. Bo choć ten nowotwór jest jednym z łagodniejszych, to wcale wiadomość o nim nie jest łagodnie i bezstresowo przyjmowana przez tych, u których go wykryto. Kampania potrwa znacznie dłużej niż dzień. Chorzy ze zdiagnozowanym nowotworem tarczycy wiedzą prawie wszystko o chorobie.

Zdrowym warto wiedzieć, że leczenie z tego nowotworu jest operacyjne: usuwa się tarczycę zaatakowaną przez raka. Brak tarczycy prowadzi do objawów niedoczynności tarczycy: zaburzenia rytmu pracy serca, obniżone ciśnienie krwi, depresję, spowolnienie mowy, osłabioną pamięć, senność, poczucie zmęczenia, anemię czy zaburzenia metabolizmu – wzrost masy ciała, sucha łuszczącą się skóra i wiele innych. By nie dopuścić do tych wystąpienia objawów i zapobiec nawrotowi raka tarczycy, wyleczeni osoby do końca życia muszą przyjmować, w tabletkach, hormony tarczyc.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły