uchodźcy, nocleg, schronisko

i

Autor: Andrzej Bęben

Szczepienia dla Ukraińców w Polsce. Ilu niezaszczepionych uchodźców i ich dzieci zaszczepi się?

2022-03-23 17:29

Jak się ucieka przed wojną, to czas goni. I niewielu bierze ze sobą dokumentację potwierdzającą szczepienia. Na Ukrainie istnieje obowiązek szczepień ochronnych dla dzieci przeciw 10 chorobom. Gorzej było z jego realizacją. Poziom zaszczepienia dalece odbiega o wytycznych WHO. Wskaźnik zaszczepienia przeciw COVID-19 jest również niski. Do Polski wjechało ponad 2,2 mln uchodźców, w tym ponad 700 tys. dzieci.

Osoby przebywające na terytorium RP krócej niż trzy miesiące mogą dobrowolnie poddać się szczepieniom ochronnym określonym w Programie Szczepień Ochronnych (jako obowiązkowych dla obywateli RP) z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach. Resort zdrowia za priorytetowe szczepienia (nie tylko) dla ukraińskich dzieci czasowo przybywających w Polsce uznaje: • szczepienia przeciw odrze, • błonicy, • tężcowi, • krztuścowi i poliomyelitis, • wirusowemu zapaleniu wątroby typu i przeciw COVID-19. W 2019 r. na Ukrainie wykryto 57 282 przypadki zachorowania na odrę. Dla porównania: w tym czasie w Polsce odnotowano 1423 przypadki. W roku 2020 poziom zaszczepienia przeciw odrze, na Ukrainie, wyniósł 81,9 proc. W Polsce – 94 proc.

Wszystkie wskaźniki dotyczące realizacji obowiązku szczepień w Polsce są znacznie wyższe niż na Ukrainie. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH–PIB, stan zaszczepienia dzieci w Ukrainie jest zróżnicowany w zależności od grupy wiekowej i regionu kraju i waha się od ok. 60 proc. do 99 proc. Zgodnie z danymi WHO w 2020 r. na Ukrainie zaszczepiono przeciw poliomyelitis – 84,2 proc. dzieci, przeciw krztuścowi81,3 proc., a przeciw WZW B – 80,9 proc. To oznacza, że do osiągnięcia 90 proc. wyszczepienia, koniecznego do osiągnięcia odporności zbiorowej, sporo brakuje.

Szczepienia ochronne dzieci – przeciwwskazania

Dlaczego tak mało Ukraińców szczepi swoje dzieci? Wpływ na takie a nie inne decyzje miały silne ruchy antyszczepionkowe i trwająca od 2014 r., od rosyjskiej aneksji Krymu, destabilizacja polityczna. 1 lutego zainicjowano krajową akcję promującą szczepienia przeciw polio. Chodziło o to, by w efekcie takiej promocji rodzice 140 tys. dzieci zdecydowali się je zaszczepić. 24 lutego było już po akcji. Trudno myśleć o szczepieniach, gdy dziecko może zginąć pod zwałami zbombardowanego domu. Należy założyć, że agresja rosyjska i pełnowymiarowa wojna jeszcze bardziej obniżą wspomnianą statystkę.

Co prawda wkrótce w Polsce stan epidemii może być zastąpiony stanem zagrożenia epidemią, ale nikt w świecie nie odwołuje globalnego szczepienia przeciw COVID-19. Zresztą nie słychać, by WHO miało odwołać ogłoszony przed dwoma laty stan pandemii. W Polsce dotychczas 58 proc. populacji zaszczepiło się w pełni przeciw COVID-19. Ten współczynnik na Ukrainie wynosił 36 proc. W tym miejscu trzeba sprostować pogłoski o tym, jakoby zainteresowanie było niskie z uwagi na szczepienie rosyjskim Sputnikiem V. Jest, a raczej było, odwrotnie. Na Ukrainie stosowano sześć preparatów (w tym chiński i indyjski), ale rosyjskiego nie dopuszczono. Właśnie dlatego, by... nie obniżać popytu na szczepienia. Tak czy inaczej nie wiadomo, jaki procent uchodźców, którzy znaleźli bazę w Polsce, jest zaszczepionych. Czy same oświadczenia, gdy brak dokumentów potwierdzających szczepienie, są wystarczające?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało (21 marca) wystawiono dla obywateli Ukrainy, którzy uzyskali już nasz numer PESEL ponad 120 tys. e-skierowań na szczepienia przeciw COVID-19. Resort podkreślił w twitterowym komunikacie, że „wraz z przyrostem rejestracji numerów PESEL codziennie wystawiane są kolejne skierowania”. Tylko samymi skierowaniami nie da się zaszczepić. Trzeba się udać jeszcze do punktu. Ilu niezaszczepionych Ukraińców to uczyni?

Sonda
Czy masz problem z podrażnieniami od noszenia maseczki?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły