Mózg

i

Autor: Getty Images

Może trzeba udać się do NEUROLOGA? Odpowiedz na 10 PYTAŃ, to się dowiesz

2021-03-18 16:00

Światowy Tydzień Mózgu: od 15 do 20 marca. To coroczna akcja edukacyjna popularyzująca wiedzę o funkcjonowaniu mózgu. A co, gdy mózg nie funkcjonuje i objawia się to ciężkimi chorobami. Choćby przedstarczym zanikiem mózgu, czego – niestety – doświadczyli m.in. Alicja Janowska (aktorka), Sean Connery (aktor) oraz Margaret Thatcher i Ronald Reagan (politycy). Obecnie jest ono szóstą, najczęstszą przyczyną śmierci i dotyka w świecie nawet 25 mln osób.

Chorzy nie wiedzą, że są na nią chorzy, nawet, gdy wcześniej o tym wiedzieli. Zapomnieli już o tym. W Polsce cierpi na nią 250 tys. osób, z czego tylko 10 proc. (do pewnego czasu) wie, że ich dotknęła, bo tylko tylu jest diagnozowanych w jej kierunku. Zresztą, nie wnikając w medyczne szczegóły, tę chorobę trudno jest zdiagnozować. Ma swój światowy dzień, 21 września. W Światowym Tygodniu Mózgu jest o 6 dni więcej, by dowiedzieć się co nieco o CHOROBIE ALZHEIMERA. „Kiedy słyszymy, że ktoś choruje na chorobę Alzheimera, większość z nas myśli, że chory ma jedynie kłopoty z pamięcią i wydaje nam się, że to wcale nie takie straszne” – czytamy w poradniku „Zrozumieć Alzheimera”. „Alzheimer” dotyka przede wszystkim ludzi w wieku powyżej 65 roku życia. To nie jest żelazna reguła. Zdarza się, że dopada młodszych, nawet o 30 lat – 1 proc. przypadków). U osób po 65. roku życia – w ok. 14 proc., a po 80. roku życia chorobę w ok. 40 proc. przypadków. Jeśli podejrzewasz u siebie (u bliskiego) tzw. zaburzenia otępienne, możesz odpowiedzieć na pytania w teście opracowanym przez Międzynarodowe Towarzystwo Alzheimerowskie. Przy odpowiedzi twierdzącej na jedno lub tym bardziej kilka pytań, warto zasięgnąć porady neurologa.

Proszę pomóż uratować nóżkę Piotrusia

1. Czy masz zaburzenia pamięci, które przeszkadzają ci w codziennym życiu? Zapominasz o ważnych datach, często pytasz o tę samą informację, musisz korzystać z notatek, aby nie zapomnieć o ważnych rzeczach? Twoi bliscy zauważają ten problem?

2. Masz trudności z planowaniem i rozwiązywaniem problemów? Problemy z liczeniem, podsumowywaniem wydatków i liczb, płaceniem rachunków, zauważasz pogorszenie jakości wykonywania dotychczasowej pracy? 3. Masz problem z wykonywaniem swoich zwykłych zadań w domu i poza nim? Masz kłopoty z jazdą samochodem, gubieniem się w znanym otoczeniu, problemy przy gotowaniu znanych sobie potraw – np. zapominanie o ważnych składnikach, brak przypraw, potrawy przestają się „udawać”, zapominasz, jak używa się pralki, mikrofalówki, pilota do telewizora? 4. Masz problem z przypomnieniem sobie miejsca i czasu? Zdarzyło Ci się zagubić w swojej miejscowości, zapominasz, jaki jest dzień, pora roku, miesiąc?

5. Masz problem z czytaniem?

6. Masz problem z mową, szukasz słów, zapominasz nazwy?

7. Czy kładziesz swoje rzeczy w nietypowych miejscach, a potem ich szukasz?

8. Czy masz problemy z podejmowaniem właściwych decyzji? Podejmujesz pod wpływem chwili decyzje niekorzystne dla siebie – na przykład niepotrzebne, kosztowne zakupy pod wpływem reklamy lub telemarketera?

9. Czy wycofałeś się z pracy lub z życia towarzyskiego?

10. Czy zauważasz, że zmienił się twój nastrój, a osoby bliskie mówią, że się zmieniłeś? Odczuwasz lęk, smutek, przygnębienie, depresję, wystąpiła zmiana charakteru – pojawiła się podejrzliwość, nerwowość?

Każdemu może zdarzyć się, że zapomni, gdzie schował dokumenty, albo o urodzinach przyjaciela. Jeśli nie pamięta się imion bliskich osób, ważnych faktów z własnego lub bliskich życia, gdy się jest zgubionym poza domem niczym dwuletnie dziecko, to już nie jest normalne. Niezależnie od wieku. Coś dzieje się niedobrego w mózgu i z mózgiem. Lepiej odwiedzić specjalistę. Na wszelki wypadek, żeby nie było za późno.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły