Światowy Dzień Nadciśnienia Płucnego, który obchodziliśmy 5 maja br., to doskonały moment, aby pochylić się nad problemem pacjentów z TNP. Nowe rozwiązania terapeutyczne mogą poprawić jakość życia osób cierpiących na tę ciężką, nieuleczalną chorobę.
Z czym mierzą się pacjenci
TNP – tętnicze nadciśnienie płucne może pojawić się nagle. Niekiedy jest uwarunkowana genetycznie, choć naukowcy wciąż nie potrafią określić dokładnej przyczyny choroby. Problem jest powszechny, w Polsce liczba pacjentów z TNP to ok. 1,1 tys. osób. Zachorować może każdy. W 60 proc. przypadków TNP występuje u młodych kobiet, ale coraz częściej diagnozuje się ją także u osób po 60. r.ż. Ta podstępna choroba ma niespecyficzne objawy. Brak tchu, zadyszka i zmęczenie często sugerują choroby układu krążenia lub oddechowego, stąd trudności w jej zdiagnozowaniu. O ile I stopień choroby w klasyfikacji NYHA nie ogranicza znacząco życia pacjenta, o tyle IV stopień uwydatnia niewydolność oddechową nawet w stanie spoczynku.
O tym, jak wygląda życie pacjentów z TNP, dowiemy się ze spotu, który powstał w ramach kampanii „Historie zapierające dech”. Zachęcamy do udostępniania filmu i rozmowy o tej mało znanej chorobie. Dzięki temu wideo istnieje szansa na zwiększenie świadomość społeczeństwa na temat choroby.
Jak rozpoznać TNP
Tętnicze nadciśnienie płucne może ujawnić się podczas badania echa serca. Definitywne rozpoznanie TNP dokonuje się w warunkach specjalistycznego ośrodka na podstawie cewnikowania prawego serca. U pacjentów dodatkowo wykonuje się tzw. test marszu, który określa wydolność pacjenta na podstawie 6-minutowego marszu. Przed marszem oraz po jego zakończeniu pielęgniarka mierzy siedzącemu pacjentowi tętno, ciśnienie tętnicze i saturację krwi włośniczkowej (poziom nasycenia krwi tlenem). W czasie 6 minut zdrowy człowiek jest w stanie pokonać min. 600 m. W przypadku osoby chorej na TNP jest to o wiele krótszy dystans.
Nadzieja dla chorych
W trzeciej grupie leków, które obecnie stosowane są w leczeniu TNP pojawił się nowy lek doustny. Tabletka może z powodzeniem zastąpić pacjentom w III klasie czynnościowej substancje, które przyjmują w inhalacjach, infuzji podskórnej i dożylnej.
W Polsce diagnostyką i specjalistycznym leczeniem TNP zajmują się 23 ośrodki kliniczne. Dzięki wdrożeniu nowoczesnego leczenia pacjenci mają szansę powrócić do normalnego życia, a także do pracy. Okazuje się, że nowoczesne leczenie zmniejszyło śmiertelność do poziomu 10 proc. chorych rocznie. Przeżywalność pacjentów przy zastosowaniu innowacyjnego leczenia w IV klasie czynnościowej choroby wydłużyła się z 6 miesięcy do roku!
Nowy lek to nieocenione wsparcie dla leczenia TNP w Polsce i ogromna szansa na zwiększenie komfortu życia pacjentów dotkniętych tą chorobą.