Na miejscu trzecim i czwartym znalazły się inne medyczne profesje. Będący lekarzami lub ten zawód cieszy się w narodzie najwyższym poważaniem wśród 72 proc. Polaków. To o dwa punkty więcej niż w przypadku pielęgniarki (i pielęgniarza też, choć oni to ok. 2 proc. kadry pielęgniarskiej). Tak ocenili Polacy w drugiej już edycji rankingu zawodów przygotowanych przez agencję SW Research. Ranking opracowano na podstawie opinii zebranych na reprezentatywnej grupie 1014 dorosłych. W stosunku do wyników z pierwszej edycji przetasowanie w czołówce było niewielkie. Zawód pielęgniarki stracił w tym roku 4 proc., natomiast lekarza zyskał dwa punkty. Te dwie profesje zamieniły się miejscami w rankingu. W szczegółach wyglądało to następująco: w roku 2021 zawód strażaka za prestiżowy uznało 83 proc. respondowanych, ratownika medycznego – 81 proc., pielęgniarki/pielęgniarza – 74 proc. oraz lekarza – 70 proc. Jest prawie pewne, że na układ tabeli z najbardziej poważanymi zawodami wpływ miała epidemia SARS-CoV-2/COVID-19.
– Ratowanie zdrowia i życia niejednokrotnie wiąże się z dużą dozą poświęcenia i bohaterstwa, co w naturalny sposób wywołuje w społeczeństwie wysoki szacunek dla przedstawicieli związanych z tą dziedziną życia. To tłumaczy tak wysoką pozycję strażaka i ratownika medycznego – komentuje wyniki Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji SW Research. Gwoli wyjaśnienia: w gruncie rzeczy ratowaniem życia (a więc również i zdrowia) zajmują się także policjanci i żołnierze. Fach policyjny za prestiżowy uznało 43-proc. ankietowanych (o 7 punktów więcej niż w przypadku dziennikarza) a żołnierski? Profesji „żołnierz” nie ma w zestawieniu „Najbardziej poważanych zawodów wśród Polaków”. Jest za to „oficer zawodowy w randze kapitana” – z 53-proc. poważaniem.
To skoro prezentujemy liderów tego rankingu, to należałoby przedstawić i aktualnych ousiderów. Listę zamykają (zaczynając od najmniej poważanego): influencer (16 proc. badanych darzy ten zawód poważaniem), • działacz partii politycznej (17 proc.), • youtuber (18 proc.) oraz poseł na Sejm (19 proc.). Wielkiego poważania w narodzie nie mają urzędnicy: radny gminny (22 proc.) oraz minister (26 proc.). W zeszłorocznej klasyfikacji działacz partyjny też był najmniej poważanym fachem – 15,17,1 proc. (youtuber – 15,6 proc.), influencer – 17,1 proc. i poseł – 18 proc.). Dodajmy, bo to jest bardzo ważne, że pozycja w rankingu nie jest automatycznie związana z osiąganym wynagrodzeniem. Outsiderzy zasadniczo zarabiają więcej od liderów rankingu zawodów najbardziej cenionych przez Polaków. Poważanie nie nadąża za kasą. Albo odwrotnie.
Polecany artykuł: