Konsorcjum naukowe stworzone zostało przez: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Szpital św. Ludwika w Krakowie, Szpital im. S. Żeromskiego w Krakowie, Szpital Bielański w Warszawie i Szpital Praski w Warszawie oraz Uniwersytet Rzeszowski, będący koordynatorem badań. „Serdecznie zapraszam Państwa i Państwa Zespoły do badania, którego celem jest ocena, czy pamięć immunologiczna po szczepieniu BCG działa ochronnie w kontekście zachorowania na COVID-19 i jego przebiegu” – zwraca się, za pośrednictwem instytucji ochrony zdrowia, prof. dr hab. n. med. Łukasz Krzych, kierownik Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wydziału Lekarskiego w Katowicach. Zaproszenie jest adresowane do lekarzy, pielęgniarek, położnych,ratowników medycznych, fizjoterapeutów, elektroradiologów, diagnostów laboratoryjnych, dietetyków oraz salowych.
W anonimowym, dobrowolnym i bezpłatnym badaniu klinicznym może uczestniczyć 250 osób. Prace będą prowadzone od maja do sierpnia 2020 r. Dodatkowo uczestnicy będą poddani 18-miesięcznej obserwacji. Wskazuje to, że badania prowadzone są na gruncie tego, że SARS-CoV-2/COVID-19 nieprędko przestanie stanowić zagrożenie. Badani będą uczestniczyli w pięciu spotkaniach oraz cotygodniowej ocenie stanu zdrowia (czerwiec – sierpień) via telefon. – Przybywa nowych danych, spływają kolejne raporty i publikowane są badania dotyczące pandemii COVID-19. Jedna z wysuniętych hipotez głosi, że w krajach nieprowadzących powszechnej profilaktyki gruźlicy – Włochy, Francja, Hiszpania, Niderlandy – odsetek ciężkiego przebiegu choroby jest większy niż w krajach od dawna stosujących powszechną profilaktykę, na przykład w Japonii, Danii, Korei Południowej. Taką teorię potwierdzać może opisywane od wielu lat w literaturze medycznej występowanie niespecyficznych efektów immunologicznych szczepienia przeciw gruźlicy (BCG). Zdecydowana większość naukowców składnia się jednak ku konieczności przeprowadzenia szerszych badań dla potwierdzenia lub zaprzeczenia tej teorii – wyjaśnia w imieniu badaczy prof. Krzych.
Dodajmy, że zgodnie ze sztuką badawczą część grupy nie będzie otrzymywała szczepionek, ale tzw. placebo. Po zakończeniu obserwacji każdy z uczestników badania będzie miał ponownie pobraną krew, aby ocenić stężenie przeciwciał immunoglobuliny przeciwko SARS-CoV-2 oraz stan układu odpornościowego. Pacjenci, którzy otrzymają placebo, jeśli będą chcieli, będą zaszczepieni szczepionką BCG. Zespół badawczy jest przekonany, że BCG mają pozytywny wpływ na zapadalność i przebieg zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Kilkumiesięczne badania mają to przekonanie potwierdzić dowodami naukowymi.
Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. KLIKNIJ tutaj.
Polecany artykuł: