Nawilżona skóra osłonięta jest tzw. ochronnym płaszczem lipidowym, który uniemożliwia nadmierne parowanie wody z głębi ciała. Jeśli jednak skóra wydziela za mało lipidów, trzeba ją wspomóc i nawilżyć. Pierwszym krokiem jest picie wody, najlepiej niegazowanej. Ile? To zależy od temperatury, w której przebywamy. Skóra nie lubi letnich upałów, ale jeszcze gorzej znosi przebywanie w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Należy więc pić tyle, by wydalać dwa litry moczu dziennie. Poza tym trzeba stosować odpowiednią pielęgnację.
Odpowiednia pielęgnacja
Kosmetyki nawilżające warto stosować nawet przed „dwudziestką”. Jednak kłopoty z suchą skórą pogłębiają się wraz z wiekiem. Zmiany hormonalne wpływają na zmniejszenie wydzielania lipidów przez skórę. Zaczynają się niedobory kwasu hialuronowego, który odpowiedzialny jest za regenerację naskórka, a wraz z nimi pojawiają się zmarszczki. Po „czterdziestce” skóra przestaje produkować ceramidy, czyli tzw. cement międzykomórkowy, tworzący zwartą tkankę, zapobiegającą utracie wilgoci. W skórze jest też mniej wiążącego wodę kolagenu.
Musimy kupić sobie dobry krem nawilżający. Wybierając go, weźmy pod uwagę typ swojej cery i wiek. Krem nawilżający trzeba stosować przynajmniej dwa razy dziennie na oczyszczoną skórę twarzy, najlepiej rano i wieczorem. Jeśli jednak skóra jest odwodniona i sucha, wymaga nawilżania kilkakrotnie w ciągu dnia.
Warto by w kremie nawilżającym znalazł się kwas hialuronowy, ceramidy, kolagen, skwalen, ceramidy i mocznik. Mocznik to substancja występująca naturalnie w naszym organizmie i odpowiada za odpowiednie nawodnienie warstwy rogowej naskórka. Inne substancje czynne, jak alantoina i d-pantenol, sprawiają, że skóra jest idealnie nawilżona i elastyczna.
Raz na tydzień warto stosować na twarz i szyję nawilżającą maskę. Można kupić różne gotowe maski lub po prostu użyć kisielu z rozgotowanego siemienia lnianego. Do mycia twarzy warto używać toniki i mleczka. Do pielęgnacji ciała warto się zaopatrzyć w balsam o działaniu nawilżającym.
Nie tylko kosmetyki
Starajmy się przebywać w pomieszczeniach dobrze nawilżanych. Warto kupić sobie nawilżacz i używać go zwłaszcza w sypialni. Są także niewielkie nawilżacze biurkowe, które będą idealne w pracy.
W ciągu dnia, ale nie bezpośrednio przed wyjściem na dwór, można spryskiwać twarz i szyję specjalną wodą w aerozolu. Makijaż się nie rozmaże, a cera odwdzięczy się nam pięknym wyglądem.
Dbajmy o odpowiednią dietę – w codziennej diecie powinny się znaleźć produkty zawierające witaminę A (wątróbka, marchew, brokuł, jarmuż, szpinak, dynia, kapusta) i cynk (kasza gryczana, jajka, wątróbka wieprzowa, tłusty ementaler, fasola, migdały, płatki owsiane, chleb żytni razowy, gorzka czekolada, sardynki w puszce i zielony groszek).
Materiał Partnerski