Dlatego, że wszystkie owady żywiące się ludzką krwią, przenoszą mnie lub bardziej groźne dla człowieka choroby. Kleszcze, z „naszych” owadów przenoszą najgroźniejsze. Nie trzeba jechać do dżungli, by „złapać” taką chorobę. Boreliozę lyme i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) „załapać” możemy na własnym ogródku. Ta pierwsza choroba (wielokrotnie pisaliśmy o niej, ale nigdy nie za dużo ostrzeżeń) ujawnia się po ok. 10-14 dniach od ukłucia przez kleszcza. Bolerioza z gryzoni kąsanych przez kleszcze przenosi się co roku na ok. 20 tys. osób. Choroba tę rozpoznano po raz pierwszy w 1983 r. Nie ma na nią szczepionki. Leczy się ją silnymi dawkami antybiotyków, co najmniej przez 3 tygodnie. Terapia jest refundowana przez NFZ, ale kolejka do specjalistów jest długa, więc wielu chorych decyduje się na leczenie na własny rachunek. „3 lata leczenia - rachunki na ponad 30 tys. zł (w tym - część leków refundowanych) plus wizyty” - podaje na jednym z portali zdrowotnych pacjentka. Borelioza nie skutkuje bezpośrednio (w razie nieleczenia) śmiercią, ale groźnym dla zdrowia powikłaniami.
Szczepionka jest na KZM i w przeciwieństwie do poprzedniej jest chorobą wirusową. KZM może przybrać postać mózgową, oponową lub rdzeniową. W Polsce kleszcz zarazi wirusami wywoła tę drugą, łagodniejszą, co wcale nie znaczy, że niegroźną. Oficjalnie co roku notuje się ok. 300 zachorowań. Może być ich więcej bo do 30 proc. zakażęń ma charakter bezobjawowy. Na wirusa najmniej odporni są mężczyźni w wieku 35-39 lat. Do 5-proc. przypadków kończy się śmiercią chorych. W Polsce – przypomina resort zdrowia – szczepienie przeciw KZM jest zalecane w kalendarzu szczepień ochronnych:
• dzieciom po ukończeniu pierwszego roku życia, młodzieży, dorosłym,
• osobom przebywającym na terenach, na których występuje zagrożenie występowania kleszczy (w tym zatrudnionym przy eksploatacji lasu),
• służbom mundurowym,
• rolnikom,
• młodzieży odbywającej praktyki na obszarach, gdzie mogą występować kleszcze,
• turystom i uczestnikom obozów i kolonii.
Cały cykl szczepionek kosztuje ok. 400 zł i daje zabezpieczenie przez KZM na maksimum 5 lat. Po tym czasie szczepienie należy powtórzyć. I na koniec warto wiedzieć, że cykl życia tego obrzydliwego owada jest taki, że na każdym etapie rozwoju potrzebuje obcej krwi, zwierzęcia lub człowieka. Taki nażarty krwią kleszcz jest nawet 200 razy większy od głodującego pobratymca, choć może wychłeptać maksymalnie 4 ml krwi.
Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. KLIKNIJ tutaj.
Polecany artykuł: