Nie pozwól, by jaskra cię oślepiła

2009-11-30 3:00

Mroczki przed oczami, łzawienie i światłowstręt to pierwsze oznaki problemów ze wzrokiem. Nie lekceważ ich - może okazać się, że cierpisz na jaskrę. A im szybciej zareagujesz, tym łatwiej pokonasz podstępną chorobę.

- Pacjenci z jaskrą zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy trudności z widzeniem powodują dyskomfort w ich życiu. A to znaczy, że doszło już do poważnych uszkodzeń. Wtedy możemy już tylko działać tak, żeby zahamować rozwój choroby - mówi prof. Jerzy Szaflik (64 l.), krajowy konsultant ds. okulistyki.

Dlatego tak ważne jest badanie oczu nie tylko wtedy, gdy wzrok zaczyna szwankować, ale systematycznie: raz czy nawet dwa razy do roku. Bo to, że podczas jednego badania okazało się, że nie ma jaskry, nie musi oznaczać, że nie pojawi się ona za kilka lat. Konieczne są więc regularne badania dna oka i ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Co powinno niepokoić

Mroczki przed oczami, ograniczenie pola widzenia (tzw. widzenie tunelowe), a także wzrost ciśnienia w przedniej komorze oka, stopniowo prowadzące do zaniku nerwu wzrokowego - to pierwsze symptomy jaskry występującej u mężczyzn.

U kobiet częściej spotyka się tzw. jaskrę zastoinową. Objawia się ona silnym bólem oka i oczodołu, łzawieniem, światłowstrętem, widzeniem tęczowych kół wokół źródeł światła, a także nudnościami i wymiotami. Takie objawy wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Skąd się bierze choroba

Przyczyny jaskry wciąż pozostają niewyjaśnione. Wiadomo, że duże znaczenie ma tu czynnik dziedziczny. Tak więc ryzyko wzrasta, gdy w twojej najbliższej rodzinie (dziadkowie, rodzice, rodzeństwo) ktoś chorował lub choruje na jaskrę. Ryzyko wzrasta ponadto przy dużej krótkowzroczności, niedokrwistości, cukrzycy, miażdżycy, podwyższonym poziomie cholesterolu lub trójglicerydów we krwi, niskim ciśnieniu. Sygnałem alarmowym mogą być częste migreny i stale zmarznięte stopy i dłonie.

Jak leczyć chorobę

Leczenie zależy od stopnia zaawansowania jaskry, wieku pacjenta, współistniejących wad wzroku oraz obecności innych chorób. Polega ono na podawaniu kropli obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe i leków zwiększających przepływ krwi w naczyniach odżywiających nerw wzrokowy.

 

Uwaga! Przy jaskrze należy unikać leków, które mogą podnosić ciśnienie wewnątrzgałkowe, a więc niektórych leków uspokajających i antyuczuleniowych. O tym, jakich - dokładnie powie ci okulista. Natomiast wskazane jest spożywanie większych ilości porzeczek i czarnych jagód, zawierających substancje korzystnie działające na wzrok.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły